Ana Sayfa Urfa Haberleri Kaddafi'de öldü!

Kaddafi'de öldü!

Saatlerce süren soru işaretleri sona erdi. Diktatörün öldüğü kesinleşti.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2011 Perşembe 13:16
Kaddafi'de öldü!
Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin bugün Sirte bölgesinde öldürüldüğünü açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Abdülcelil arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiği, Abdülcelil'in Libya Devrik lideri Kaddafi'nin ölümünü teyid ettiği bildirildi.

Konsey'in resmi sözcüsü Abdül Hafız Goga Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, "Kaddafi'nin devrimcilerin elinde öldürüldüğünü dünyaya duyuruyoruz" dedi.

Goga, bunun tarihi bir an olduğunu, zorbalık ve diktatörlüğün sonu olduğunu belirtti.

El Arabiya televizyonu son haberde Kaddafi'nin cesedinin Mistrata'ya ulaştığını. Cesedin gizli bir yerde muhafaza edildiği ve basının görüntü alabilmesi için hazırlandığını bildirdi.

UGK yetkilileri basında yer alan fotoğraftaki kişinin Kaddafi olduğunu doğruladı.

 Kaddafi'nin cesedini sokaklarda sürüklediler - Tıklayınız (+18 DİKKAT VİDEO KANLI VE RAHATSIZ EDİCİ GÖRÜNTÜLER İÇERİR)

 

KAFALARIN KARIŞTIĞI SAATLER
Reuters'a konuşan UGK'nin İletişim Bakanı Mahmoud Shammam "Yapılan baskın sırasında ölü olarak ele geçirildi. Bunun görüntüleri de elimizde mevcut". Bu açıklamayla Kaddafi'nin ölümü UGK tarafından en üst düzeyde zikredilmiş oldu.

El Cezire'nin üst düzey bir UGK yetkilisine dayandırdığı bilgiye göre Muammer Kaddafi Sirte'de yakalandıktan sonra çarpışma sırasında aldığı yaralar nedeniyle öldü.
Daha önce UGK komutanlarından Jamal abu-Shaalah El Cezire'ye Kaddafi'nin yakalandığını ama canlı mı ölü mü olduğunu bilmediğini söylemişti.

42 YILLIK DİKTATÖRLÜĞÜN HİKAYESİ

El Cezire'ye bilgi veren Abdül Mecid isimli bir UGK yetkilisi de "Evet yakalandı. Her iki bacağından da yaralı ve nakledilmek üzere ambulansa bindirildi" dedi.
Majid bunun dışında Kaddafi'nin ordularının komutanı Abu Bekir Yunus Cabir'ın da Kaddafi'nin yakalnama operasyonu esnasında ölü ele geçirildiğini söyledi.

Haberler Sirte'nin ele geçirildiğinin duyurulmasından az sonra geldi.

NATO ve ABD yetkilileri henüz Kaddafi'nin ölüm haberini doğrulamadı.

Bingazi'de halk sokaklarda Kaddafi'nin ölümünü kutlamak için toplanmaya başladı.

Libya'da Muammer Kaddafi karşıtı gösterilerin başladığı şubat ayından bu yana olayların gelişimi de oldukça hızlı oldu.

42 YILLIK DİKTATÖRLÜK 11 AYDA NASIL ÇÖKTÜ?
 


 

MUTTASIM'IN DA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ AÇIKLANDI
Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi'nin (UGK) Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril, devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Mutassım'ın da öldürüldüğünü açıkladı.


Trablus'ta Radisson Otel'de bir açıklama yapan Cibril, Mutassım'ın kendisini yakalayan UGK askerleri ile mücadele ederken öldürüldüğünü söyledi.

Cibril, Kaddafi'nin diğer oğlu Seyfülislam'ın ise Sirte'den kaçmaya çalışırken UGK askerleri tarafından kuşatıldığını kaydetti.

Ağustos ayında Cezayir'e kaçan Kaddafi ailesinin diğer üyelerinin iade edilmesi için Cezayir yönetimine çağrıda bulunan Cibril, UGK Başkanı Mustafa Abdülcelil'in Libya'nın kurtuluşunu en geç Cuma gününe kadar ilan edeceğini sözlerine ekledi.
(HT)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık