Ana Sayfa Urfa Haberleri Kadın Taziye Evi, Hizmete Hazır

Kadın Taziye Evi, Hizmete Hazır

Şanlıurfa'da Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi, tarafından açılan kadın taziye evi yoğun ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2012 Salı 07:52
Kadın Taziye Evi, Hizmete Hazır
Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi'de Şanlıurfa'daki taziyelerde yaşanan kadınlara yönelik taziye yeri sıkıntılarının bertaraf edilmesi için, Şanlıurfa'da bir ilke imza atarak Kadın Taziye Evi'ni geçtiğimiz aylarda hizmete koydu.

Kısa sürede Şanlıurfa'da şehir yaşamının taziyelerde kadınların iştirakine yönelik oluşan sıkıntıları ortadan kaldırmada önemli faktör oldu. Kadınların taziye yeri konsunda büyük bir açığı kapadı.

Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi Başkanı Doktor Müslüm Sunay Kadın Taziye Evi konusunda Urfa Haber'e açıklamalarda bulundu.

Sunay açıklamasında:

"Taziyeler yakınını kaybetmiş kişilere bir külfet olsun diye değil, yakınını kaybetmiş kişilere az da olsa yardımcı olabilmek ve üzüntülerini paylaşmak için üretilmiş bir çözüm yolu olmakla birlikte Şanlıurfa’da erkek taziye evlerinin hızla artarak hemen hemen şehrin her tarafına yayılmış olmasına rağmen bu şehirde bir kadın taziye evi bile bulunmamaktaydı" diyen Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şube Başkanı Dr. Müslüm Sunay yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Taziye olayı, Şanlıurfa kültüründe kökleri derinde olan çok eski ve çok önemli bir gelenektir. Taziyeler çok katlı binalar yapılmadan önce genelde ölenin en yakınlarının evinde yapılırdı.Ancak apartman yaşamına geçilmesi ve şehir nüfusunun çok çok artmasıyla 20-25 yıldanberi erkekler taziyeleri taziye evleri denen yerlerde kabul etmeye başladılar.
Erkeklerin Taziyeleri genelde 3 günlüğüne kiralanan evlerde yapılmaktadır. Taziyeye gitmenin kültürümüzdeki önemi`;ölen kişiye ve yakınlarına verilen saygı kadar, sevdiklerini kaybeden kişilere en acılı günlerde onlara moral takviyesine destek anlamına da gelmektedir.
Ancak günümüz şartlarında, insanların iç içe yaşadığı, herkesin herkesi tanıdığı çok katlı apartman dairelerinde taziye için gelen yüzlerce insanı ağırlamanın ölen kişinin ailesi için olduğu kadar taziyeye gelenler içinde ne kadar yorucu olduğu herkes tarafından iyi bilinmektedir. Kadınlar için bir taziye evi bulunmamaktaydı. Vakıf olarak Yenişehir Mehmet Akif Ersoy Caddesi sonunda Salı Pazarı yakınında Altay apt. bulunan taziye evini hizmete açmış bulunmaktayız. Taziye Evi'nin irtibat telefonları 0544 232 35 54 ve 0414 3145716 olup, kadın taziye evi tüm hemşerilerimize hizmetine sunulmuştur." dedi. 

Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi tarafından hizmete sunulan taziye evi için Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şubesi Başkanı Doktor Müslüm Sunay günlük  70 TL gibi bir ücret talep ettiklerini beyan etti.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık