Ana Sayfa Türkiye Kadının sosyal güvencesi erkekten!

Kadının sosyal güvencesi erkekten!

Türkiye'de kadınların büyük bir bölümü sosyal güvencesiz. Olanlar da ya eşlerinden ya da babalarından dolayı sosyal güvence kapsamında.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2011 Pazar 14:34
Kadının sosyal güvencesi erkekten!
Türkiye'de kadınların büyük bir bölümü sosyal güvencesiz. Olanlar da ya eşlerinden ya da babalarından dolayı sosyal güvence kapsamında. 

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nin Boğaziçi Üniversitesi'nden bir grup akademisyenle birlikte hazırladığı 'Erkeksiz kadınlar' araştırması, kadınların sosyal güvencesizliğine ilişkin ilginç veriler içeriyor. Eşi ölen, boşanan, eşi tarafından terk edilen ya da terk eden ve eşi cezaevinde olan bin 220 kadınla anket çalışması yapılarak hazırlanan araştırmaya göre, kadınlar, sosyal güvence hakkına ancak bir erkeğin gölgesinde ulaşabiliyor. 

Eşi ölen kadınların yüzde 52.2'sinin. boşanmış kadınların yüzde 51.6'sının ve evli kadınların yüzde 73.4'ünün sosyal güvencesi bulunmuyor. Araştırmaya göre, sosyal güvence içindeki kadınlardan eşleri ölenlerin yüzde 70.6'sı eşinden dolayı sigortalı olduğunu söylüyor. Öte yandan boşanmış kadınların yüzde 45.1'i hak sahibiyken, yüzde 43.5'lik önemli bir kısmı ise babası üzerinden sosyal güvence kapsamında bulunuyor.

Raporda, verilere ilişkin olarak, "Bu durum Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin bizzat çalışma hayatı içinde olmayan kadını eşe ya da babaya bağımlı kılan niteliğini oldukça iyi betimlemektedir" yorumu yer aldı. 

Rapordaki verilere göre, kırda yaşayan ve eşi ölen kadınlar arasında çocukları üzerinden sosyal güvence kapsamında olanlar kente göre oransal açıdan daha fazla görünüyor. 

SOSYAL GÜVENCE KADINLARI KORUMUYOR

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri Şemza Özar ve Burcu Yakut Çakar'ın öncülüğünde hazırlanan raporda, Türkiye genelinde kadınların yüzde 13.1'inin yoksulluk riski ile karşı karşıya olduğu ve sosyal güvence kapsamında olmanın kadınları bu riske karşı korumadığı belirtildi, "Ayrıca hane geliri yoksulluk eşiğinin altında olan kadınlar arasında sosyal güvence kapsamında olanların oranının (yüzde 55.7) güvencesizlerden (yüzde 44.3) bir nebze daha yüksek olması bu tespiti destekler niteliktedir" denildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan: Şehitlerimiz var

Erdoğan: Şehitlerimiz var

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star