Ana Sayfa Magazin KADİR İNANIR : Şanlıurfa'da Sinema Yokken Gelip Filmini Adana'dan Alıyordu

KADİR İNANIR : Şanlıurfa'da Sinema Yokken Gelip Filmini Adana'dan Alıyordu

Türk sinemasının ünlü ismi Kadir İnanır, Adana'nın Türk sinemasında çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2011 Cumartesi 05:16
KADİR İNANIR :  Şanlıurfa'da Sinema Yokken Gelip Filmini Adana'dan Alıyordu
Türk sinemasının ünlü ismi Kadir İnanırAdana'nın Türk sinemasında çok önemli bir yeresahip olduğunu söyledi. Adana için "Türk sinemasının lokomotifi" ifadesini kullanan Kadir İnanır, "Türk sineması hakkında birileri bir söz söyleyecekse ilk söz hakkı Adananındır" dedi. 

Büyükşehir Belediyesi 18. Altın Koza Film Festivali kapsamında verilen "Onur Ödülü"ne Nebahat Çehreile birlikte layık görülen ve Adana'ya gelen Kadir İnanır, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ı ziyareti sırasında Adana'nın Türk sinemasındaki yeri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Bugün Türk sinemasının varlığını sürdürmesindeAdana'nın çok önemli bir yere sahip olduğunubelirten İnanır, "Bugün Türk sineması varsa, varlığını sürdürüyorsa bunun lokomotifi Adanadır. Bunu biz iltifat olarak söylemiyoruz. Eskiden filmler 7 bölgeye ayrılırdı. Bunlardan biri de Adana'ydı. Bölge işletmecileri senetleri gönderir, aracılar da o senetlerin 15 gün sonrasına bize senet verirdi. Yani cebinden 1 kuruş harcamazdı. Karadeniz ya da İzmir işletmecileri de bunu yapıyordu ama bölge halkının sinemaya düşkünlüğü ve Adana bölgesinin daha çok para getirme gücü nedeniyle ilk söz hakkı Adananındır. Adana Türk sinemasının var oluşunun birinci lokomotifidir. Bunu ben medyaya da söyledim, yarın yine söylerim" dedi. 

Adana'yı Yeşilçam'ın, Türk sinemasının yerel mekanlarından biri haline getirmenin Adanalıların hakkı olduğunu belirten ünlü sanatçı, bu konuda kimsenin Adanalılara söz söyleyemeyeceğini ifade etti. 

Kadir İnanır, "Yetiştirdiği sanatçılarla, bölgede çekilen filmlerle bu bölgeye Adana bölgesi diyoruz. BunaGaziantep ve ŞanlıUrfa da dahil. ŞanlıUrfa'da sinema yokken gelip filmini Adana'dan alıyordu. Benim söylemek istediğim. Bu kadar söz sahibisiniz, bu hakkı kullanın" şeklinde konuştu. İnanır ve Çehre, sinemaya verdiği destek nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a teşekkür etti. 

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, Türk Sinemasının daha iyi yerlere gelebilmesi amacıyla geçen yıl 520 bin TL. olan ödül miktarını 936 bin TL'ye yükseltiklerini belirterek, "Ayrıca festivalimizde her kategoriye ödül veriyoruz" şeklinde konuştu. 

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında sanatçıların isimlerini Adana'daki cadde bulvarlara verdiklerini ifade eden Aldırmaz, "İlk etapta Yaşar Kemal, Yılmaz GüneyAbidin DinoSuna Kan, Arif Nihat Asya,Demirtaş Ceyhun, Nejat Uygur, Kani Karaca, Mesut Mertcan, Aydın Gün, Hasibe Hatun, Mustafa SağYaşar'ın isimlerini yeni açtığımız bulvarlara verdik. Diğer sanatçılarımızın isimlerini de cadde ve bulvarlara vereceğiz" dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık