Ana Sayfa Güncel KALIN: YANLIŞLIKLA GELİYOR OLABİLİR

KALIN: YANLIŞLIKLA GELİYOR OLABİLİR

Kalın: Roketlerin bir kısmı Kilis’e yanlışlıkla geliyor olabilir.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2016 Pazartesi 16:41
KALIN: YANLIŞLIKLA GELİYOR OLABİLİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ocak ayından bu yana 17 insanın canına mal olan IŞİD’in Kilis’e dönük saldırılarına dair soruyu yanıtladı. Bir gazetecinin “Saldırı mı yoksa, roketler düşüyor mu?” sorusu üzerine Kalın; “Saldırı olduğu yönünde bizde istihbari bir bilgi yok” dedi

 

Son haftalarda roket ateşlerinin hedefi olan Kilis’te alınan güvenlik tedbirleri konusunda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu.

“Kilis’te yaşanan hadiseler birçok insanın hayatına mal oldu. En üst düzeyde tedbirler alınıyor. Sorunun kaynağı Suriye’dir” diyen Kalın, atılan IŞİD roketleri için “Bir kısmı yanlışlıkla geliyor olabilir, bir kısmı kasıtlı atılmış olabilir” dedi.

Kalın’ın roketlerin hedefi olan Kilis’le ilgili açıklamaları şöyle:

Kilis’e düşen roketler

“Son günlerde Kilis’te yaşanan hadiseler de birçok insanın hayatına mal oldu. Suriye tarafından Kilis’e düşen roketler neticesinde, bununla ilgili şu anda en üst düzeyde tedbirler alınıyor.

IŞİD operasyonları

“Bugün itibariyle özellikle DAİŞ’le irtibatlı olduğundan şüphelenilen yabancı terörist savaşçılar bağlamında 3 bin 300’den fazla yabancı uyruklu kişi makamlarımız tarafından sınır dışı edilmiştir. Bu çerçevede bugün itibariyle yaklaşık 41 bin kişi yine yabancı uyruklunun ülkemize giriş yasağı konmuştur. Bunlar bir şekilde DAİŞ terör örgütüyle ilişkisi olduğundan şüphelenilen kişilerdir. Risk analiz gruplarımız tarafından yaklaşık 9 bin 500 yabancı kontrolden geçirilmiş, bunlardan 2 binden fazlasının ülkemize girişine izin verilmemiştir. Ülkemizde yürütülen DAİŞ’le ilgili operasyonlar bağlamında da bin 232’si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 2 bin 770 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 954 kişiyse tutuklanarak adli süreçleri başlatılmıştır. Adli süreçleri devam etmektedir.

“DAİŞ’le mücadele bağlamında ülkemize zaman zaman düşen roketler ya da sınır ihlali olayları olduğunda da silahlı kuvvetlerimiz derhal karşılık vermektedir. Bu konudaki tavrımız da aynı netlik ve kararlılıkla devam edecektir.

“Bilinçli olarak yapıldığı, yapılmadığı konusunda bize ulaşan bilgi yok”

“Bunun bilinçli olarak yapılıp, yapılmadığı konusunda bize ulaşan bir bilgi yok. Suriye tarafında kaotik bir savaş ortamı var. Bunun bir kısmı yanlışlıkla geliyor olabilir, bir kısmı kasıtlı atılmış olabilir. Son tahlilde karşımızda bizim de mücadele ettiğimiz bir terör örgütü var. Biz mücadeleyi yoğunlaştırdıkça tabi ki DAİŞ ve benzeri terör örgütleri de Türkiye’ye karşı daha farklı eylemlere girişebilirler. Ama bu bizim mücadele azmimizi hiçbir zaman ortadan kaldırmayacaktır.

“Güvenli bölge”

“Biz güvenli bölge meselesini bu bağlamda da kendi ulusal güvenliğimiz açısından da önemsiyoruz. Orada yaklaşık 90 km’ye yaklaşık 45-50 km derinliği olan bir güvenli bölgenin kurulması bizi bu tür saldırılardan bu tür roket vesaire olaylarından da koruyabilecektir. Bu derinliğin sağlanması için de bir koordinasyon gerekiyor. Bunu bekleyecek halimiz yok tabi. Biz Türkiye olarak kendi tedbirlerimizi sınırda almaya devam edeceğiz. Bunları artıracağız. Özellikle o bölgede o noktalarda bu tür hadiselerin tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Sınır güvenliği

İbrahim Kalın, sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla IŞİD’e yönelik tedbirlerin alındığını da ifade ederek, “DAEŞ’le irtibatlı olduğundan şüphelenen 3 bin 300’den fazla şüpheli kişi sınırdışı edilmiştir. 2 bin 770 kişi gözaltına alındı 954 kişi de tutuklandı,” dedi.

kaynak:imctv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oldu

Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oldu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star