Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri KALKINMA BAKANI YILMAZ URFA’DA

KALKINMA BAKANI YILMAZ URFA’DA

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, son 10 yılda Doğu ve Güneydoğu'ya 32 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2012 Salı 15:04
KALKINMA BAKANI YILMAZ URFA’DA

Yılmaz, iftar programına katılmak üzere Siverek ilçesine geldi. Burada Vali Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Yılmaz, Kaymakam Mahmut Hersanlıoğlu'nu makamında ziyaret ederek ilçedeki yatırımlarla ilgili brifing aldı.


Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Cevdet Yılmaz, Siverek'in sıkıntılarını ve projelerini uzun süren bir toplantıda ilgililerle görüştüklerini söyledi.


Toplantıda eğitim konusunun öne çıktığını ifade eden Yılmaz, ilçenin genç nüfusunun daha iyi eğitilip, donanımlı hale getirilmesi için çalışma yapılacağını belirtti.-Doğu ve Güneydoğu'ya yapılan yatırımlar-

Bakan Yılmaz, yatırımcılara GAP Eylem Planı ve yeni teşvik sisteminin avantajlarını iyi değerlendirmeleri çağrısında da bulundu.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hayata geçirilen projelere değinen Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:
''Son 10 yılda Doğu ve Güneydoğu'ya 32 milyar lira yatırım yapmışız. Cumhuriyet tarihinde bu kadar yatırım bu bölgeye yapılmamıştır. İktidara geldiğimizde Doğu ve Güneydoğu'nun toplam kamu yatırımları içindeki payı yüzde 7 civarındaymış, geçen yıl sadece yüzde 15 civarında, iki katından daha fazla kamu yatırımları yapıldı. Dolayısıyla biz duble yollarla, üniversitelerle, hastanelerle, KÖYDES ve hayvancılık projeleriyle çok çeşitli anlamda buradaki yatırımları artırmış durumdayız. Özellikle üniversitelere ciddi yatırımlar yapıyoruz.''-''Yatırımlar artırılmalı''-

Devletin yaptığı yatırımların sonuçlarının daha hızlı alınabilmesi için özel sektörün de bölgeye yatırım yapması gerektiğini dile getiren Bakan Yılmaz, özel sektör bazında bölgeye yapılan yatırımlarda da artış yaşandığını ifade etti.


Özel sektörün yatırımlarını daha da artırması gerektiğini aktaran Cevdet Yılmaz, şunları kaydetti:
''Bölgeye daha çok yatırım yapılması lazım. Maalesef bu huzur ve güven ortamı, bazı illerimizde yeterince oluşmadığı için özel sektör yatırımlarında kamu kadar artış görmüyoruz. Ama özelde de artış var. Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman gibi illerimizde gerçekten bir canlılık görüyoruz. Sadece GAP Bölgesinde geçen yıl 7 milyar dolarlık ihracat yapılmış. Demek ki bu bölge canlı bir bölge, özel sektör için de ciddi potansiyeller sunan bir bölge. Şimdi Şanlıurfa'da ikinci Organize Sanayi Bölgesi açılıyor, Gaziantep'te 5'incisi açıldı, Adıyaman'da yeni yeni alanlar kurmaya çalışıyoruz. Mardin'de 5 yıldızlı oteller açılıyor. Bu bölgemizin kalkınması artık harekete geçmiş ve ivme kazanmış durumda.''


Bakan Yılmaz, Kaymakamlık ziyaretinin ardından AK Parti İlçe Başkanlığı'nı ziyaret ederek, partililerle bir araya geldi.


AK Parti iktidarının son yıllarda demokrasi anlamında önemli başarılara imza attığına işaret eden Cevdet Yılmaz, sadece yatırım değil demokrasi ve insan haklarının yerleşmesi adına da önemli işleri başardıklarını kaydetti.

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ''Türkiye'nin daha demokratik ülke haline gelmesinden bazıları rahatsız oluyor, bunu aksatmaya yönelik çalışma ve faaliyet içerisine giriyorlar, burada birliğimizi korumamız lazım'' dedi.


Yılmaz, Şanlıurfa Valiliği'nce, ''Her gün bir okulda, 30 gün boyunca iftar'' programı kapsamında Siverek Anadolu Lisesi'nde düzenlenen etkinliğe katıldı. İftar öncesi masaları ziyaret ederek davetlilerle sohbet eden Cevdet Yılmaz, daha sonra vatandaşlarla iftar yaptı.


Yemeğin ardından beraberindekilerle Atatürk Bulvarı'ndaki Üçgen Park'a geçen ve buradaki gençlerle çay içen Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi daha ileriye götürme gayreti içerisinde olduklarını belirterek, ''Bu bölgemiz terör ve şiddetten çok çekti, en büyük bedeli de maliyeti de bu bölgede yaşayan insanlar ödedi'' diye konuştu.


Önümüzdeki dönemde herkesin fikrini rahatça ortaya koyabileceği bir dönem oluşturmak istediklerini dile getiren Yılmaz, herkesin etnik kimliğine, inancına, ırkına ve yaşam biçimine saygı duyulması gerektiğini söyledi.


Türkiye'nin büyümeye ve yatırıma ihtiyacı olduğuna değinen Yılmaz, şunları kaydetti:
''Türkiye'nin daha demokratik ülke haline gelmesinden bazıları rahatsız oluyor, bunu aksatmaya yönelik çalışma ve faaliyet içerisine giriyorlar, burada birliğimizi korumamız lazım. Hem farklılıklarımıza saygı gösterip, birlik ve beraberliğimizi koruyacağız, ortak noktalarımızı da unutmayacağız, hiç kimsenin kimliğini reddetmeyeceğiz. Bir taraftan da ortak kültür ve medeniyetimizin olduğunu da unutmayarak, pekiştireceğiz. Bugünkü dünyada güçlü olmak ancak birlik ve beraberlikle olur. Küçük küçük olsun benim olsun mantığıyla bir ülke bir yere gidemez. Birlik ve beraberlik içerisinde olacağız, büyüyeceğiz, dünyada söz sahibi olacağız, bunun nimetlerini de beraber paylaşacağız.''


Kalkınma Bakanı Yılmaz'a Siverek'teki temasları sırasında Vali Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ile Kaymakam Mahmut Harsanlıoğlu ve partililer eşlik etti.
Bakan Yılmaz, ilçedeki temaslarının ardından karayoluyla Gaziantep'e hareket etti.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Albayrak kurum amirleriyle bir araya geldi.

Albayrak kurum amirleriyle bir araya geldi.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık