Ana Sayfa Urfa Haberleri KAN DAVASI BARIŞLA SONUÇLANDI

KAN DAVASI BARIŞLA SONUÇLANDI

Şanlıurfa'da, geçen ay 28 yaşındaki Bozan Demirok'un başının taşla ezilerek öldürülmesi ile 2 aşiret arasında başlayan kan davası, kentin ileri gelen aşiret liderleri ve işadamlarının araya girmesiyle sonlandırıldı.

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2012 Pazartesi 17:44
KAN DAVASI BARIŞLA SONUÇLANDI

Husumetli aşiretler, düzenlenen törenle yemek yedi ve birlikte dua ederek barıştıklarını ilan etti.

Suruç'ta yaşayan Pijan Aşireti üyesiBozan Demirok geçen ay, kent merkezinde alacağını istediği Biniyusuf Aşireti üyesi Memduh Demir tarafından başı taşla ezilerek öldürüldü. Cinayet sonrası Memduh Demir tutuklanırken, 2 aşiret arasında kan davası başladı.

Kentin ileri gelen aşiretlerinin liderleri ile işadamları, kan davasının yeni ölümlere yol açmasını engellemek için Pijan ve Biniyusuf aşiretleri arasında barış için arabuluculuk yaptı. Yapılan görüşmelerde aşiretlerin barışmayı kabul etmesi üzerine Suruç'un Kirmitli Köyü'nde barış töreni düzenlendi. Kan davalı aile fertlerinin dakikalarca tekbirler eşliğinde birbiriyle tokalaştığı törene, barış arabuluculuk yapan aşiret liderleri, işadamları, ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende duaların okunmasının ardından 2 aşireti temsiler Mustafa Öğüt ve Abdullah Demir birbiriyle tokalaşarak barıştıklarını ilan etti. Barışı sağlayan işadamlarından Hadi Altun, kan davası gütmenin kimseye fayda sağlamadığına değindi. Altun, "İstenmeyen bir olayın büyümesi ve yeni ölümleri beraberinde getirmesini önlemek için iki aşiret ve aile ile görüştük. Onların da sağduyulu davranması ile bugün barışı sağladık. Umudumuz ve beklentimiz kan davalarının sona ermesidir" dedi.

Kan davasına son veren aşiret üyeleri daha sonra birlikte yemek yedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star