Ana Sayfa Sağlık KANSER HASTALARININ RESİMLERİ ANKARA'DA SERGİLENDİ

KANSER HASTALARININ RESİMLERİ ANKARA'DA SERGİLENDİ

Ankara Kalkınma Ajansının Sosyal Etkileşim Programı kapsamında destek almaya hak kazanan TR 51/15/SEP-31 Ayaktan Kemoterapi Hastalarına Resim Sanatıyla Moral Desteği Projesi kapsamında 2 Mayıs 2016 Pazartesi günü Ankara Vakıf Eserleri Müzesinde Umudun Renkleri Resim Sergisi açıldı.

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2016 Pazartesi 03:45
KANSER HASTALARININ RESİMLERİ ANKARA'DA SERGİLENDİ

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi koordinatörlüğünde yürütülen proje sayesinde Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gündüz Kemoterapi Ünitesinde tedavi gören kemoterapi hastaları resim eğitmeni eşliğinde resim yapmaya başladılar.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gündüz Kemoterapi Ünitesinde beş yıldır devam eden ve hastaların tedaviye uyumu konusunda ve moral düzeylerinde olumlu sonuçları gözlenen resim faaliyetleri deneyimi proje aracılığıyla Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile paylaşılarak; buradaki hastaların da tedavi kürleri sırasında resim yaparak moral bulmalarına vesile oldu.


Proje kapsamında 18 Nisan’da Şanlıurfa’da açılan ilk serginin ardından, hem Şanlıurfa’daki kemoterapi hastalarının hem de Ankara’daki kemoterapi hastalarının yaptığı resimlerden oluşan ikinci sergi Umudun Renkleri Resim Sergisi adıyla 2 Mayıs Pazartesi günü Ankara Vakıf Eserleri Müzesinde açıldı.


Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin’in konuşmasıyla başlayan açılış programında daha sonra Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi Op. Dr. İbrahim Halil H. Keşküş, Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Muhammed Seyid Pehlivan, Şanlıurfa Milletvekilleri Halil Özcan ve Mahmut Kaçar konuşma yaptılar.

Resim yapan kemoterapi hastalarının da söz alarak duygularını ifade ettikleri programda duygusal anlar yaşandı. Hastaların yaptığı konuşmaların ardından serginin açılışı için kurdele kesildi. Resimlerin yer aldığı ilk salonda resimlerin oluşma süreci sırasında hem Ankara hem de Şanlıurfa’da çekilen görüntülerden oluşan bir belgesel gösterimi yapıldı. Konuklar duygulanarak izledikleri belgesel gösteriminin ardından Ankara Vakıf Eserleri Müzesinin iki katında sergilenen yaklaşık 150 resmi hayranlıkla incelediler.


Umudun Renkleri Resim Sergisinin açılışına Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Çiftarslan, Şanlıurfa Milletvekilleri Halil Özcan ve Mahmut Kaçar, Ankara KHB 1. Bölge Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Ankara Şanlıurfalılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Zeki Çavuşoğlu ile Mehmet Toprak, Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Muhammed Seyid Pehlivan, hastane yöneticileri, hastane çalışanları ve kemoterapi hastaları ile yakınları katıldılar.


Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin yaptığı açılış konuşmasında, "Kemoterapi için gelmiş bir hastaya, daha önce hiç resim yapmamış hastalarımızın eline fırça veriyoruz.

Başta tereddütleri olabiliyor ama yaptıkça bu uygulamanın olumlu etkilerini görebiliyorlar. Kanser tedavisi bazı zorlukları içeren bir tedavi; hastalarımızın pek çok açıdan stresleri ve sıkıntıları var.

Bu proje böyle bir zor dönemde bir yandan modern kanser tedavisini tüm yönleri ile uygularken, bir yandan da hastalarımıza moral açısından desteklemek düşüncesiyle başladı. Kendisi de kemoterapi almış bir çalışanımızın, bir hemşiremizin kendi tecrübelerinden yola çıktık. O hemşiremiz kemoterapi sırasında resim yapmanın olumlu etkisini bizzat kendisinde yaşamıştı.O tecrübeyi hastalarımızla paylaştık.Bu şekilde beş yıldır devam eden bir uygulamamız var. Her senenin sonunda resim sergileriyle Ankara’da bu uygulamayı paylaşıyorduk ama bu sene bir başka ilimizde Şanlıurfa’da beraber yaptık. Mehmet Akif İnan Araştırma Hastanesi Gündüz Kemoterapi Ünitesi’nde de hastanemizde yaptığımız uygulamanın aynısını yaptık.

Bu uygulamanın farklı yerlerde, farklı coğrafi bölgelerde de paylaşılabileceğini bu uygulamayla biz de görmüş olduk. Önümüzdeki dönemde yeni merkezlerle belki uluslararası alanda da olabilir bu tecrübelerimizi paylaşarak bu uygulamamızı büyütmek istiyoruz." Dedi.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Yöneticisi Op. Dr. İbrahim Halil Keşküş ise yaptığı konuşmada, bu projenin iki hastane arasında güzel bir etkileşime neden olduğunu ve hastanelerinde kemoterapi hastalarının artık kendilerini bir sanat atölyesindeymiş gibi hissettiklerini, resim yaparak moral bulduklarını, bu sayede hem çalışanların hem de hastaların mutlu olduklarını ifade etti.

Hastanede tedavi gören kanser hastaları ise, bu uygulamadan çok memnun olduklarını dile getirerek, hastaneye değil de sanki resim yapmaya gidiyormuş gibi hissettiklerini ve bu uygulamayla hastalıklarını unuttuklarını ifade ettiler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık