Ana Sayfa Urfa Haberleri Karaali Ürünleri Dünya pazarlarında

Karaali Ürünleri Dünya pazarlarında

Karaali bölgesinde yetiştirilen domatesler, Türkiye sınırlarını aşıp Avrupa ve dünya pazarlarına açıldı.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2012 Çarşamba 11:46
Karaali Ürünleri Dünya pazarlarında
Karaali bölgesinde yetiştirilen domatesler, Türkiye sınırlarını aşıp Avrupa ve dünya pazarlarına açıldı.

Harran Ovası’nın kurak toprakları bereket saçıyor. Yıllarca yaşadığı kuraklıklar nedeniyle birçok filme konu olan Harran Ovası, yeni bir tarım kültürü olan jeotermal seracılıkta bereketin sembolü oldu. Otomatik sistemlerle insan eli değmeden ve Bambus arıları kullanılarak hormonsuz olarak yetiştirilen salkım domatesler dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor. Serada jeotermal ısıtma ile elde edilen ürünlerin hormonsuz, natürel ve lezzetli olması bölge çiftçisinin yüzünü güldürürken, birçok işsize de ekmek kapısı oldu.

Rekolteden çok, sağlıklı ve lezzetli ürün üretimi yaptığını söyleyen Ziraat Mühendisi Sevim Taşoğlu,”Antalya ve Adana’ya rakip olan tam otomasyonlu sistemle topraksız tarım yapıyoruz. İklim koşullarımız seracılığa elverişli olup, ısı maliyetimiz çok düşüktür. Seramızda nemlendirme, havalandırma ve elektronik arabalara kadar her şey bilgisayarlar tarafından otomatik olarak kumanda ediliyor. Yeraltından çıkan 70 derecelik sıcak suyu özel borular aracılığıyla sera içerisine döşeyerek ısıtmayı sağlıyoruz. Bir seranın yüksek kurulum maliyeti bir dezavantaj gibi gözükse de karlılığı ve verimliliği göz önüne alındığında bu durum ilerleyen yıllarda avantaja dönüşüyor." Dedi.

Bambus arıları tarafından aşılama yapılarak hormonsuz ürün yetiştirildiklerini söyleyen Ziraat Yüksek Mühendisi Sinan Cem Karacan,” Tüm çalışanların, bone, galoş, eldiven ve özel giysiler giyerek içeri girebildiği işletmemizde, domateslere elle temas kesinlikle yasak. Seracılık ülkemizde son yıllarda modern bir şekilde yapılmaya başlandı. Bizde modern teknolojinin tüm imkânlarını kullandığımız bu seramızda daha az pestisit kullanarak daha güvenli ürün üretimi gerçekleştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz domatesleri dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ettiğimiz gibi yurt içinde de önemli pazarlarda satışa sunuyoruz. Yurt dışından getirdiğimiz kültür materyalleri ile topraksız üretim yapıyoruz. Bölge tarımına farklı bir anlayış getirecek olan jeotermal seralar bölgedeki işsizler içinde önemli bir istihdam kaynağı oldu.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık