Ana Sayfa Urfa Haberleri Karaca: Urfa atağa geçmek için bir kıvılcım bekliyor

Karaca: Urfa atağa geçmek için bir kıvılcım bekliyor

AK Parti Haliliye Belediye Başkan aday adayı Ahmet Karaca, düşüncelerini Urfahaber'le paylaştı.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2013 Perşembe 05:35
Karaca: Urfa atağa geçmek için bir kıvılcım bekliyor

Şanlıurfa’nın yetiştirdiği önemli yatırım danışmanlarından Ahmet Karaca belediye başkanı olursa neler yapacak?
Urfa’nın sorunlarına nasıl tahlil ediyor? Seçilirse neler yapacak?
Türkiye ve dünyada önemli sanayi kuruluşların faaliyete girmesinde imzası bulunan Ahmet Karaca, Haliliye Belediye Başkan aday adaylığı fikrinin neden doğduğunu, Urfa ile ilgili düşüncelerini ve yapmak istediklerini Urfahaber’e anlattı.

Şanlıurfa’da doğup büyüyen, aldığı eğitimden sonra iş alanındaki pratiğini hızla geliştiren Ahmet Karaca, Türkiye’de yapı sektörünün en önemli malzemelerinden olan ponza taşının madeninden çıkarılıp, sanayinin tüm kollarında kullanıma sunulmasına kadar olan süreçlerde önemli roller üstlendi.
İş hayatındaki pratik zekası dikkatlerden kaçmayan Karaca, İstanbul’da 17 şirketi bulunan bir holdingde görev aldı. Türkiye’nin yanısıra Kosova, Rusya, Arnavutluk, Irak, Azerbaycan ve Suriye’de fabrikaların kurulmasına danışmanlık ve teknik destek hizmetleri verdi. Türkiye’de Ankara, Bitlis, Diyarbakır gibi illerde gaz beton üretimi yapan tesisler kurdu.
Ülkenin gelişmesinde, insanların refah seviyesinin yükselmesinde ekonomik etkenlerin en önemli unsur olduğuna inanan Karaca, dünya ponza rezervlerinin yüzde 45’ine sahip olan Türkiye’nin sadece bu madeni doğru değerlendirerek büyük atılımlar yapabileceğine inanıyor.
Dünya ponza rezervinin yüzde 45’ine sahip olan Türkiye’deki rezervin yüzde 50’sinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunduğunu ve bu rezervden bir kaç yıl öncesine kadar kimsenin haberinin bile olmadığını aktaran Ahmet Karaca, yaptıkları çalışmalarla kurulan fabrikalarda üretilen gazbetonun bugün inşaat sektöründe yüzde 80-90’lara varan bir pazar payına ulaştığını kaydetti.
Ponza taşının ısı ve ses yalıtımı nedeniyle Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaatların vazgeçilmez bir yapı elemanı haline geldiğini, bunda da üniversiteler, iş dünyası ve sektörün temsilcilerinin katıldığı, kendisinin başkanlığını yaptığı sempozyumların önemli etkisi olduğunu belirten Karaca, halen Bims Sanayicileri Derneği yönetim kurulu üyeliğine devam ediyor.

İş hayatında çok başarılı biri olarak neden siyasete girme gereği hissettiniz?
ŞEHRİMİN VE İNSANIMIN KAZANMASI İÇİN
“Şanlıurfa’nın büyükşehir olması, benim burada doğmuş, büyümüş ve yaşıyor olmam, bilgim, becerim, tecrübelerim ışığında şehrime daha çok şeyler kazandırabileceğime inandığım için siyaset hizmetine aday oldum.
20 yıla yakın zamandır Türkiye’nin en zor coğrafyalarında çok başarılı projelere imza atmış bir Urfalı olarak diyorum ki; Urfa, yanıbaşındaki Suriye’de savaşın durmasıyla hem ihracatıyla hem Türkiye’deki hammadde ve insan gücüyle ekonomiye çok büyük katkılar yapabilecektir. Urfa’nın ekonomik yönden sıçrama yapmasını sağlayacak potansiyellere sahip olduğumuza inanıyorum. Belediyecilik hizmetinde sırf altyapı veya sosyal belediyecilik işleri şehrin atağa geçmesine yetmez. Benim belediyecilik anlayışımda, yeni projeler üretilmesini teşvik eden, yatırımın, sanayicinin önünü açan, insanları yatırım yapmaya, üretkenliğe yönlendiren bir sinerji oluşturan belediye var”

Sosyal anlamda en önemli ihmalimiz nedir sizce?
KIZ ÇOCUKLARI HER ALANDA İHMAL EDİLİYOR
“Çocuklar için, kadınlar için özellikle kız çocukları için projeler üretmeli, onların ihmal edilmişliğini bir an önce ortadan kaldırılmalıyız. Haliliye’de 7-8 nüfuslu bir ailenin en az 4’ü kız çocuğudur. Kız çocuklarımız her alanda ihmal ediliyor. Hem eğitimde, hem çalışmada hem özgürlüğünde bu ihmal var. Evlenme ile ilgili bir sürü eksiklik var. Bizde de bilgi, birikim, deneyim, girişimcilik ruhu varken, toplumumuzun her kesimini yakından tanıyor, ihtiyaçlarını biliyorken neden siyasetle hizmet etme yolunda geri kalalım.”

TÜRKİYE’NİN MİLYON DOLARLIK SANAYİ PROJELERİNE İMZA ATIYOR
Türkiye’nin yeraltı zenginliklerini sanayiye kazandırarak ekonomik kalkınmayı hızlandırmada önemli bir misyonu üstlenen Ahmet Karaca, Türkiye ve dünyadaki çeşitli ülkelerde kurulan fabrikalar ile işsizliğin ortadan kalkacağına inanıyor.
Projelendirip, hayata geçirdiği projeler hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a brifing veren Ahmet Karaca, bir tırı 50 TL’ye malolan hammaddenin işlenerek 2 bin 500 TL’ye rahatlıkla pazarlanabildiğini, bunun için gerekli olan tek şeyin insanların girişim ruhunu hareke geçirmek olduğunu belirtiyor.
İş fikrinden, tesisin kurulup, ürünün pazarlanmasına kadarki süreçlerde insanlara rehberlik edildiği takdirde başarının kaçınılmaz olduğunun altını çizen Karaca, “Dünyanın geleceği bu üründe. Bu ürün, diş macunundan tutun inşaat malzemesi üretimine kadar 180 sektörde bu ürüne ihtiyaç olduğunu keşfettik. Sadece bir doğal zenginliğimizi ekonomiye katarak ülkemizi bu alanda lider konumuna yükseltiyoruz” şeklinde konuşuyor.

URFA’NIN MADEN REZERVİNİ ARAŞTIRDIK
Urfa’nın çevresindeki maden kaynakları hakkında fizibiliteler yaptıklarını ve bunların da sanayiye kazandırılması için projeler hazırladıklarını belirten Karaca, “Büyükşehir olabiliriz ama kalkınmışlık açısından diğer büyükşehirlerle kıyasladığımızda çok gerilerdeyiz. İşte ben bu çelişkiyi ortadan kaldıracak projeleri hayata geçirerek insanlarımızı özledikleri bir hayata kavuşturmak için siyasete girdim. Urfa’nın çok büyük tarımsal, hayvansal potansiyeli var. Doğal kaynakları değerlendirilmeyi bekliyor. Turizmi patlama yapmak için bir kıvılcım arıyor. Bunları harekete geçirecek bir dinamizm ancak siyasetle olabilir” diyor.

PROJE FABRİKASI GİBİ
İş fikri üretilmesinde ve bu fikirlerin uygulanmasında adeta bir proje fabrikası gibi çalışan Ahmet Karaca, Şanlıurfa’nın genç nesil yetişmiş insanlarından biri olarak sektörde tanınıyor.

Şimdiye kadarki belediye başkanlarının hizmetlerini nasıl buluyorsunuz?
BAYRAK ARTIK GENÇLERDE
İlkinden bugünküne kadar tüm belediye başkanlarının Şanlıurfa’ya katkıları olmuştur. Özellikle Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde Şanlıurfa Belediyecilik hizmeti anlamında bir patlama yaşadı. Urfa’ya yapmış olduğu hizmetlerden dolayı kendisine şükranlarımı sunuyorum. Fakat takdir edersiniz ki hizmette sınır yoktur. Başkan’ın bugüne kadar getirdiği bayrağı, genç, dinamik, üretken, insanların her türlü fikrine, her türlü ihtiyacına eğilecek bir vizyonla taşıyacak insanlara ihtiyaç var. Ben de yeni kurulan ilçemiz Haliliye’de bu bayrağı en iyi şekilde taşımak için belediye başkan aday adayı oldum.
Hem memleketimize, hem ülkemize önemli projeler kazandırmak için AK Parti çatısı altında çok güzel hizmetler yapabileceğime inanıyorum.”

Nasil bir belediye başkanı portresi çiziyorsunuz?
İHMALE DUR DİYELİM
“Dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi’ne, ilk yerleşim birimi olan Göbeklitepe’ye, medeniyetin beşiği olan bir kente sahip olan insanlar olarak hak ettiğimiz yerde değiliz. Bugüne kadar tabir yerindeyse avutulmuşuz. Ne insanımız, ne de memleketimiz hak ettiği yerde değil. Artık buna dur diyelim diyorum. Hizmete layık olan insanlar bu işin başına geçsin. Yanlış bir insan başa getirilirse, ne aklı değerlendirebilir, ne insanı değerlendirebilir. Artık millet olarak bu işin kriterlerini belirlemiş olmamız gerekiyor. Amaç koltuk sevdası olmadan hizmet edebilmek gecesini gündüzüne katmaktır”

Başbakan Erdoğan gençlere büyük önem veriyor. Siz ne dersiniz?
GENÇLERİN ÖNÜ AÇILDI
“İşi bilmeyen insanların başta olup, bu değerlere önem vermemiş olması bizim siyasete girmemiz gerektiğine kanaat getirmemize neden oldu. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili seçilme yaşını bile 18’e indirmesi, bu bilgilere sahip cevherlerin ne kadar çok olduğunu ve bu cevherlerin işlenmesiyle ilgili fikri harekete geçirdi.
Bugüne kadar siyasete girmediysek, memleketin sıkıntılarını çözecek deneyimin bizde olduğunu anlatabileceğimiz insan olmayışındandı. Bugün gençlerin önü açıldı. Sayın Başbakanımız bakan olarak genç ve dinamik insanları seçip, yoluna devam ediyor. Bu genç insanların yaptıklarıyla da iftihar ediyor. Herkes takdir eder ki, genç performanslar ülkenin ihtiyaçlarına cevap verebilecektir. Tabi tecrübelerinden faydalanacağımız büyükleri de her zaman yanımızda görmek isteriz. Onlarla oturup projelerimizi paylaşmalıyız. Bu anlamda biz de memleketimiz için tüm donanımlarımızla hizmete hazırız diyoruz.
Hz. Ömer’in adaletiyle yürüyecek bu hizmet yarışında biz de varız. Özellikle çok mukaddes bir görev üstlendiğimizin bilincinde olarak gençlerimizi değerlendirecek bir belediyecilikle hizmet edeceğiz. Her insana eşit mesafede, sırf Allah rızasını gözeten bir düşünceyle bu yola çıkıyorum. Gününün yüzde 90’ını dışarıda, koltuğa hasret kalan bir belediye başkanı görünsün istiyorum. İnşallah büyüklerimiz bu göreve bizi layık görürler ve memleketin güzelliklerini görürler.”

AHMET KARACA KİMDİR?
AK Parti Haliliye Belediye Başkan aday adayı Ahmet Karaca, 1975  yılında Urfa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra Adana Merkez Teknik Lisesinden, ardından Harran Üns Fen Edebiyat Fakültesinden 2001 yılında mezun oldu.
Diyarbakır- Bitlis gibi stratejik öneme sahip bir çok ilde, dönemin devlet büyüklerinin talimatlari ile kurulmasını istedikleri fabrikaların kurulumu ve üst yönetimlerinde bulunmuştur. Türkiye Bims Sanayicileri Birligi kurucu üyeligi ile sektörün tüm Türkiye’ye kazanılmasında Çevre Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsünde hak edilen yere gelmesinde birlik olarak aktif rol aldı. Sektörel  sempozyumlarda başkanlık yaptı. Sektörün en büyük tesislerine sahip holdinglerde üst düzey yöneticilikte bulundu.
Halen Sektörel Özel Danışmanlık şirketine sahip olup, tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu  bölgesinde, temelden çatıya fabrikaların kurulması, işletilmesi, sistem kurma ve belgelendirme, eğitim-yönetim işleri devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık