Ana Sayfa Urfa Haberleri Karacadağ Kalkınma Ajansı heyeti İspanya'dan döndü

Karacadağ Kalkınma Ajansı heyeti İspanya'dan döndü

Şanlıurfa Valisi Güvenç: "Eğer sahip olduğumuz genç nüfusu iyi eğitir, meslek sahibi yaparsak, ekonomik ve sosyal kalkınmada çok ciddi mesafeler katedebiliriz"

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2012 Pazartesi 15:53
Karacadağ Kalkınma Ajansı heyeti İspanya'dan döndü
Şanlıurfa Valisi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Güvenç, ''Eğer sahip olduğumuz genç nüfusu iyi eğitir, meslek sahibi yaparsak, ekonomik ve sosyal kalkınmada çok ciddi mesafeler katedebiliriz'' dedi. 


Valilik basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Vali Güvenç başkanlığında, Diyarbakır Valisi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Toprak, üyeler ve ajansın genel sekreteri Dr. İlhan Karakoyun'un katılımıyla geçen hafta İspanya'nın Barselona kentine düzenlenen çalışma seyahati tamamlandı.


Heyet, ziyaret kapsamında tarım, hayvancılık, balıkçılık, gıda ve doğal çevre genel sekreterliği, Barselona Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Bölgesel Kalkınma Ajansı, Katalonya Hükümetinin lojistik merkezlerin altyapısın geliştiren kurumu ''CIMALSA'', Katalonya Özerk Bölgesi İş ve Meslek Departmanına bağlı olan ''ACCQ Kalkınma Ajansı'', Barselona Limanında bulunan ''ZAL Lojistik Merkezi'' ile Katalonya İş Kurumunda ''SOC'' temaslarda bulundu.-Vali Güvenç'ten değerlendirme


Seyhati değerlendiren Vali Güvenç, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde nüfusun, giderek yaşlandığını ifade etti.

Barselona'da kişi başına düşen milli gelirin 27 bin dolar civarında olduğunu ve İspanya'nın üyelik sürecinde Avrupa Birliği (AB) fonlarından en fazla yararlanan ülkelerin başında geldiğini hatırlatan Güvenç, buna paralel olarak Barselona'nın sahip olduğu tarih, kültür, sanat ve spor potansiyelinin çok iyi değerlendirdiğini belirtti.


Şanlıurfa'nın sahip olduğu değerlerin ise yeterince kullanamadığını savunan Güvenç, şöyle devam etti:


''Özellikle doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri turizme kazandırma noktasında, Barselona'dan alınacak önemli dersler var. En önemli potansiyellerimizden biri, sahip olduğumuz genç nüfus. AB ülkelerinde nüfus, giderek yaşlanıyor. Yaşanan ekonomik krizin belki de en önemli sebeplerinden biri yaşlanma sorunudur. Eğer biz sahip olduğumuz genç nüfusu iyi eğitir, meslek sahibi yaparsak, ekonomik ve sosyal kalkınmada çok ciddi mesafeler katedebiliriz.''-''Şanlıurfa ve Diyarbakır'ın lojistik potansiyeli''


Vali Güvenç, Şanlıurfa ve Diyarbakır'ın coğrafi olarak stratejik bir bölgede bulunduğunu da belirtti.

Bölgenin doğu-batı ve kuzey-güney hattında merkezi bir noktada olduğunu, ayrıca Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerine açılan kapısı konumunda bulunduğunu anlatan Celalettin Güvenç, bu durumun iki şehir açısından büyük bir lojistik potansiyel oluşmasını sağladığını kaydetti.


Bölgede lojistik sektörünü geliştirmek için çok önemli araştırmalar ve altyapı çalışmaları yapıldığını aktaran Güvenç, şunları kaydetti:


''Bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi noktasında, Barselona'daki uygulamaların iyi incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ziyaretimiz sırasında, ülkemize ve bölgemize ciddi bir ilgi olduğunu gördük. Özellikle tarımsal üretim alanlarımızla tarım potansiyelimiz yoğun ilgi gördü. GAP yatırımları ve sulama olanaklarını sordular. Barselona bölgesinde 70 bin çiftçi ve 80 bin gıda işletmesi mevcut. Buna karşılık, tarımda çalışabilecek sadece bin kişi var.


Ayrıca, geniş tarım alanları yok. Bu nedenle, arpa, buğday ve mısır gibi tarımsal ürünleri Avrupa'nın diğer ülkelerinde ithal ediyorlar. Ancak, istikrarlı bir ithalat konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını bu nedenle, arpa, buğday ve mısır gibi tarımsal ürünleri üretip Barselona ve İspanya'ya ithal edebilecekleri ülke arayışında olduklarını belirttiler.''YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık