Ana Sayfa Ekonomi KARACADAĞ'IN LALELERİ "AVRUPA'YI SÜSLÜYOR"

KARACADAĞ'IN LALELERİ "AVRUPA'YI SÜSLÜYOR"

Siverek'te her yıl üretilen 2 milyon lale soğanı Avrupa'ya ihraç ediliyor. Köylüler, istihdamı artırmak için üretim ve ihracat desteği istiyor

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2012 Cuma 05:13
KARACADAĞ'IN LALELERİ
Siverek ilçesinde her yıl üretilen 2 milyon lale soğanı, bazı Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. İstihdamı ve ihracatı artırmak isteyen köylüler, bu konuda destek istiyor.

Karacadağ bölgesindeki bazı köylerde doğal ortamda yetişen laleler, son yıllarda yöre çiftçisinin ve işsiz gençlerin umudu oldu. Köylüler burada kendiliğinden yetişen çiçeklerin yanı sıra son yıllarda bahar aylarında arazilerine lale yetiştirmeye başladı. 15 ailenin ürettiği 3 farklı lale türü, merkezi Denizli'de bulunan bir firma aracılığıyla başta Hollanda olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.


Lale soğanlarının dikimi, bakımı ve toplanması gibi işleri aylarca yürüten köylüler, doğrudan ihracat ve yeni istihdam alanları oluşturmak için destek istiyor.-Lalenin 3 türü yetişiyorAvurtepe köyünde ters lale üretimi yapan köylüler adına konuşan Eyüp Kıran, yaklaşık 10 yıldan beri lale soğanı ürettiklerini belirtti.


Bölgenin iklimi ve coğrafi yapısı dolayısıyla, ''ağlayan gelin veya taç şahı'' da denen ters lale ile mavi - beyaz lale çeşidi ve endemik bir tür olan beyaz lalenin de yetiştirilebildiğini ifade eden Kıran, 15 ailenin geçimini bu yolla sağladığını bildirdi.


Ürünlerini aracı firmalar üzerinden pazarladıklarını aktaran Kıran, doğrudan pazarlayamadıkları için ciddi bir kar elde edemediklerini ve yeni istihdam alanları da oluşturamadıklarını söyledi.


Oldukça karlı bir sektör olan lale soğanı üretiminin, doğru yönlendirmelerle bölgede en az 2 bin kişiye daha iş olanağı sağlayabileceğini ifade eden Kıran, şunları kaydetti:


''Güneydoğu Anadolu Bölgesi, diğer bölgelere oranla işsizliğin en yoğun olduğu bölge. Genç nüfus çok fazla. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yöre insanını bu konuda bilgilendirip, doğrudan ihracat için yönlendirirse hem daha çok insana iş imkanı sağlanır hem de bölgemizin güzelliklerini dünyaya tanıtma fırsatını elde edebiliriz.''


Eyüp Kıran, yılda 150 - 200 bin TL arasında gelir elde eden lale soğanı üreticilerinin örgütlenip kendi ayakları üzerinde durmaya başlamasıyla bu rakamın 4 - 5 kat artabileceğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Emekli memura ek ikramiye 2017 yılında

Emekli memura ek ikramiye 2017 yılında

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık