Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Siyaset Karakeçili: Darbe Kürt Sorununda Çözümsüzlüğün Bir Sonucudur

Karakeçili: Darbe Kürt Sorununda Çözümsüzlüğün Bir Sonucudur

HDP Şanlıurfa İl Örgütü 15 Temmuz darbe girişimi ve Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu ve tecrit konusu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2016 Pazartesi 04:37
Karakeçili: Darbe Kürt Sorununda Çözümsüzlüğün Bir Sonucudur

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili basın açıklaması düzenledi. HDP il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasını HDP İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Bekir Karakeçili, "15 Temmuzda Türkiye'deki farklı görüş odalarının kendi aralarında iktidar savaşı darbe seviyesine vardı. 15 temmuz darbesinden bu yana kaos hali tüm hali tüm yorgunluğuyla devam etmedir. Darbe ve kaos, Kürt sorununda çözümsüzlüğün bir sonucudur. Askeri darbe ve sivil darbenin iç içe geçtiği darbe girişimi ve sonraki gelişmeler çok kritik bir düzeyde seyrediyor. Ulusal ve uluslar arası kamuoyunda meşruiyetini yitirmiş hükümet, cumhurbaşkanını mağduriyet temelinde güçlendirmektedir. Cumhurbaşkanın Kürt sorununa demokratik kriterlere ve demokratik çözüm imkanlarına karşı aldığı tavır ve ortaya çıkan darbe karşıtı gösterilerin temsil ettiği militarist içerik bizi kaygılandırmaktadır. Darbeci cuntanın amacına ulaşması durumunda ülkede ilan edilecek OHAL kararı AKP hükümetince devre sokulması kaygılarımızı had safhaya ulaştırmıştır. Kürdistan'da yürütülen savaşta zaten sokağa çıkma yasakları, hak ihlalleri, şehirlerin yakılması toplu katliamlarla Kürdistan şehirlerinde en üst seviyede bir OHAL durumu yaşatılmaktadır" dedi.

'ÖCALAN'IN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ CİDDİ KAYGILAR TAŞIMAKTAYIZ'
Karakeçili, "Bu durumda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın sağlığı ve güvenliği ile ilgili ciddi kaygılar taşımaktayız. Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşmadığı sürece bir darbe mekaniğinin var olacağı ve harekete geçeceği uyarılarını defalarca belirten Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, sürekli önemli uyarılarda bulunmuştur. Türkiye askeri ve sivil darbe sistematiğinden ancak Kürt sorunun demokratik çözüm yöntemi sayesinde kurtulabilir. Bu kaotik yönetim yerine demokratik, barışçıl siyaset yönetimlerin inşa sürecinin başlatılması gerekmektedir. Ancak hükümetin Sayın Öcalan'ın can güvenliği ile ilgili kaygı ve uyarılara verdiği cevap, gayri ciddi ve endişe vericidir. AKP hükümeti Kürt sorununda çözüm politikasından çark ederek Sayın Öcalan üzerinde 2015 Nisanından bu yana Türkiye'de gelişmeler kritik bir düzeyde seyrediyor. Hükümetin dahi kendisini güvende görmediği, güvenlik mekanizmalarının kaosa sürüklendiği bir tabloda hükümetin Öcalan ile kimseyi görüştürmemesi, kamuoyuna yönelik bir açıklamada bulunmaması, bu temeldeki tüm girişimleri reddetmesi, son derece düşündürücü ve aynı zamanda endişe verice bir durumdur" dedi.

 

'EYLEMLERİMİZİ YÜKSELTEREK DEVAM ETTİRECEĞİZ'
Karakeçili, "Sayın Öcalan ile görüşme sağlanıncaya, Kürt halkının ve demokratik kamuoyunun kaygıları kadar giderilinceye kadar sesimizi, tavrımızı ve eylemlerimizi yükselterek devam ettireceğiz. DBP ve HDP olarak bu kritik süreçte Kürt sorununun çözümünde hem de Türkiye'nin diğer sorunların çözümünde barışçıl ve demokratik çözüme geri dönülmesidir. Bu temelde Kürt sorununda müzakereye dönülmesi ve müzakerenin sağlıklı gelişmesi için Sayın Öcalan üzerindeki tecrit biran önce kaldırılana kadar, Sayın Öcalan'ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü garanti altına alınana kadar tepkilerimiz devam edecektir" diye konuştu.

 

 

Kaynak: Gazete İpekyol

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AK Partili belediye başkanları Siverek'te buluştu

AK Partili belediye başkanları Siverek'te buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık