Ana Sayfa Urfa Haberleri KARAKÖPRÜ'DE ARSA VURGUNU İDDİALARI

KARAKÖPRÜ'DE ARSA VURGUNU İDDİALARI

Şanlıurfa Karaköprü’de bulunan, Özel İdareye ait arsalar, değerinin çok altında bir fiyatla bazı kurum ve kuruluşlara peşkeş çekilme iddiasıyla karşı karşıya…

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2012 Pazartesi 22:43
KARAKÖPRÜ'DE ARSA VURGUNU İDDİALARI

Şanlıurfa Karaköprü’de bulunan, Özel İdareye ait arsalar, değerinin çok altında bir fiyatla bazı kurum ve kuruluşlara peşkeş çekilme iddiasıyla karşı karşıya… 

Önceki gün (Cuma günü) İmar ve Bayındırlık komisyonun başkanlığında geçen tasarıya göre Karaköprü’de değeri 900 bin olan arsalar 200 bin TL satılması planlanıyor. 


İl Genel Meclisi üyesi Necmeddin Sağlam’ın 19.11.2012 tarihli yazılı önergesinde “ İl özel idaresinde 4857 sayılı iş kanunu kapsamında çalışan işçi personellerinin örgütlü personellerinin iskan problemlerinin çözülmesi maksadı ile mülkiyeti il özel idaresine ait merkez karaköprü Beldesi ada 2109 parsel 2 ada, 2013 parsel 2 ada, 2983 parsel 2 ada, 2980 12.13.14 ve 15 numaralı parsellerde kayıtlı toplam 7 adet taşınmaz malın taraflarınca kurulacak olan yapı kooperatifine rayiç bedel üzerinde satışının yapılması için gereğinin yapılmasını arz ederim “ denilmekte. 

Bu önerge üzerine 21 Kasım 2012 tarihinde İmar ve Bayındırlık Komisyonu toplanarak 7 adet taşımazı 200 bin rayiç bedel üzerinden bir sendikanın kuracağı kooperatife satışı yapılacak. Tahmini olarak 170 konut il Özel İdaresi çalışanları için planlanıyor. 

Urfa Özel İdaresinde çalışan işçi sayısının 750 olduğuna göre sadece 170 kişiye konut yapılacak olması tepkilere yol açtı. 

Bir diğer tepki ise piyasa parsel değeri 900 bin olan arsaların 200 bin gibi cüzi bir rakamla satışının yapılmasına geldi. Konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan İl Özel İdare işçileri şunları söylediler “Burada açık bir rant sağlama var. Devletin arsaları birilerine satılmak isteniyor. Hemde cüzi bir fiyatla biz İl Özel İdare çalışanları olarak kendimize böyle bir yer istemiyoruz. Kimse adımıza simsarlık yapmasın.. 

Eğer illaki arsalar satılmak isteniyorsa, piyasa değeri neyse ona göre satılsın; gönlümüz kesinlikle bu arsaların heba edilmesine razı değildir. 

Sayın Valimiz bugüne kadar hep Urfamızın menfaatini gözetledi; bu satışı durdurmalarını bekliyoruz. Çünkü; burada yapılan işlem tamamen Devletin aleyhinedir. İnanıyoruz Sayın Valimiz buna dur diyecektir. “ diye konuştular. 

Özel İdareye ait arsaların satılabilir komisyon tutanağında 7 İl Genel Meclis üyesinin adı var. 

5 İl encümeni “evet satılabilir” demesine karşın,il encümenleri Necdet Kılıç ile Mehmet Yalçınkaya raporu imza atmamışlar. 

Kaynak: urfapress.net

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star