Ana Sayfa Güncel Karaköprü'de Korkutan Anız Yangını

Karaköprü'de Korkutan Anız Yangını

Şanlıurfa'nın, Karaköprü Beldesi'nde boş bir tarlada başlayan anız yangını korku dolu anların yaşanmasına sahne oldu.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2011 Pazar 10:54
Karaköprü'de Korkutan Anız Yangını
Akaryakıt İSTASYONUN BAHÇESİNDE BAŞLAYAN ANIZ YANGINI SON ANDA FARKEDİLDİ

Şanlıurfa'nın, Karaköprü Beldesi'nde boş bir tarlada başlayan anız yangını korku dolu anların yaşanmasına sahne oldu. Bir akaryakıt istasyonun arka bahçesinde başlayan anız yangınında, son anda bir facianın eşiğinden dönüldü. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen anız yangınına, itfaiye ekipleri ile vatandaşlar seferber oldu. Güçlükle kontrol altına alınan yangında yaklaşık 20. dönümlük bir alan siyaha büründü.

Geçtiğimiz günlerde Karaköprü Beldesi'nde, bir akaryakıt istasyonunda Lpg sızıntısı sonucu kenti savaş alanına çeviren, 1 kişinin ölümü, 3'ü ağır 21 kişinin yaralanmasına, 200 ev ve 17 aracın hasar görmesine yol açan patlamanın şokunu üzerinde atamayan belde halkı, bu kez anız yangını yüzünden korku dolu anlar yaşadı. Henüz nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı başlayan anız yangını, kısa sürede rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Yangını fark eden belde sakinleri, yangına çocuklarıyla birlikte ilk müdahaleyi yaparak, çevrede bulunan ev ile akaryakıt istasyonuna ulaşmasını engellemeye çalıştılar. Bu sırada itfaiyeye haber verilerek, yardım beklendi. Kısa sürede olay yerine gelen Şanlıurfa Belediyesi ile Karaköprü Belde itfaiye ekipleri yangına müdahale etmeye başlarken, çok sayıda çocukta Yükselen alevlere rağmen, ellerine aldıkları ağaç dalları, kazma ve küreklerle yangını söndürmeye çalıştı.

FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

Karaköprü beldesinde korkutan yangın, bir süre sonra rüzgarın da etkisiyle akaryakıt istasyonunun bulunduğu yöne kaymaya başladı. Gökyüzünü kaplayan dumanların yükseldiği Karaköprüde, 5 itfaiye aracı, alev topuna dönen kuru otları söndürmek için dakiklarca tarlaya tazyikli su sıktı. Son anda akaryakıt istasyonuna ulaşmadan kontrol altına alınan yangın söndürme çalışmasında, bazı itfaiye erleri ile vatandaşlar dumandan etkilenirken, Karaköprü Belde Belediyesine ait itfaiye aracında, günlük elbiseleriyle yangına müdahale eden personeller ise dikkat çekti. Yangınla ilgili olarak Karaköprü'nün ikinci bir facianın eşiğinden döndüğünü belirten Şanlıurfa Belediyesi İtfaiye Müdürü Abdurrahman Ayıldağ, şöyle konuştu; 'Burası daha önce ekili bir alandı, sahayı sürmek yerine anız yakma yoluyla temizlemeye gidiyorlar. Anız yangınında başta canlılar olmak üzere toprağın ekolojik yapısına zarar veriliyor. Yasak olmasına rağmen halen bölgemizde bilinçsiz çiftçiler, bu yolu deniyorlar. Bazen bu yangınların önüne geçemiyoruz. Bu yangında da en büyük tehlike ise, yakınında bir Lpg istasyonun bulunmasıdır. Yangın nerdeyse Lpg tankının sınırına yaklaşmış durumdayken, son anda birkaç koldan yapılan müdahaleyle kontrol altına alındı. Adeta bu yangında facianın eşiğinden döndükö dedi. Yaklaşık bir saat süren yangının, itfaiye ekipleri ve belde halkı tarafından tamamen söndürülmesi, rahat bir nefes aldırırken, yangınla ilgili olarak soruşturma sürüyor. (haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star