Ana Sayfa Urfa Haberleri Karakoyun Deresi Gezi Alanı Oluyor

Karakoyun Deresi Gezi Alanı Oluyor

Kanal İstanbul kadar olmasa da Şanlıurfa'nın çılgın projelerinden biri olan Karakoyun Projesinde hummalı çalışma devam ediyor.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2013 Perşembe 04:18
Karakoyun Deresi Gezi Alanı Oluyor

Şehrin ortasından geçen Karakoyun dersinde Fırat'ın suyunun akacağı güne her geçen gün biraz daha yaklaşılırken Şanlıurfa Belediye'sinin dere yatağındaki peyzaj çalışmaları da büyük bir hızla sürüyor. 2013 yılının ilk ayının 8'inde ihalesi yapılan ve 28'inde de yer teslimi gerçekleştirilen Karakoyun Deresi peyzaj çalışmaları yaklaşık 20 dönümlük bir alanı kapsıyor. Karakoyun Deresi üzerinde bulunan Hızmalı Köprü arasında yoğunlaşan çalışmaları, 270 günde tamamlamayı hedefleyen ŞanlıurfaBelediyesi, 20 dönümlük peyzaj çalışmasını 2 milyon 753 bin 584 lira harcayacak.

Üzerinde Hızmalı Köprü, Millet Köprüsü ve bir adette su kemeri bulunan Karakoyun Deresinde yapılacak peyzaj çalışmaları içerisinde, aydınlatma, kamelyalar, yürüyüş yolları, kafeteryalar, yöresel bitkiler ve çiçeklendirmeler de yer alacak. Karakoyun Deresi üzerinde mevcut olan 2 tarihi köprü ve bir de tarihi su kemerine ilaveten karşıdan karşıya geçmek için tarihi dokuya uygun 2 adet çelik köprü de yapmaya başlayan Şanlıurfa Belediyesi, Samsat Meydanın Karakoyun Deresi ile bütünleştirilmesi için yürütülen çalışmaları da bütün hızıyla sürdürüyor.

Karakoyun deresindeki çalışmaları inceleyen Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba" Yani müthiş bir şekilde bu alan, buradaki insanların çok rahat edebileceği mekânlara dönüştürülüyor. Samsat Meydanı ve Karakoyun ile birlikteUrfa muhteşem bir görünüme kavuşmuş olacak. Karakoyun Deresinden su akıtılması ve etrafının peyzaj çalışması her Urfalının hayaliydi. Bu hayal inşallah gerçekleşmeye başladı. Çünkü çalışmalarımız burada bütün hızıyla yürütülüyor. Kirli suyu ve pis görüntüsüyle kentin imajını zedeleyen derenin suyun verilmesinin ardından çok güzel bir görüntüye kavuşacak. Derenin geçtiği bölgelerde kurulacak park ve yeşil alanla da insanların dinlenme ve eğlenme imkânı bulacağı mekânlarında dizayn edilmesi planlanıyor. Hakikaten Karakoyun Deresinde çalışmaları iyi ilerliyor. Karakoyun Dersinden su akıtacağız. Su akıtıldığında Urfa'nın yeni bir yüzü ortaya çıkacak. Burası tam bir gezi alanına dönüştürülecek. İnşallah hemşerilerim 2014'ün Nisan ayında burayı bir gezi alanı olarak görecekler. "dedi.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık