Ana Sayfa Urfa Haberleri KARATAŞ: TEK ÇÖZÜM TRAFO BAZINDA ÜCRETLENDİRMEDİR

KARATAŞ: TEK ÇÖZÜM TRAFO BAZINDA ÜCRETLENDİRMEDİR

Kısa adı TUBDER olan Toplumu Uzlaştırma ve Barış Derneği Genel Başkanı ve Siyaset Bilimci Kenan Karataş son günlerde yaşanan elektrik sorunlarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2016 Cuma 04:01
KARATAŞ: TEK ÇÖZÜM TRAFO BAZINDA ÜCRETLENDİRMEDİR

TEDAŞ’ı özelleştirmenin “Sosyal Devlet” anlayışına ters düştüğünü veyaşanan sorunların ancak trafo bazında ücretlendirmeyle aşılabileceğini ifade eden Karataş, açıklamalarını sürdürdü.

Özelleştirmeyi, devlet varlıklarının ya da sosyal devlet anlayışı gereği yerine getirmekle mükellef olduğu kamu hizmetlerinin bir ya da birkaç bölümünü özel sektöre devretmesi olarak tanımlayabiliriz. Kamu hizmetlerinin özelleştirilmesinde ki asıl amaç, devlete para kaynağı sağlamaktan ziyade, vatandaşına sorunsuz, gecikmesiz ve verimli hizmetlerin sunulmasını sağlamaktır.

Batılı ülkeler “Sosyal Devlet” anlayışı gereği temel hizmetlerin özelleştirilmesi hususunda çok dikkatli davranmaktadırlar. Bu kapsama giren özelleştirmeler genellikle sorun yaratarak amacı dışına çıkmakta ve iç kaosa sebep olmaktadır. Söz konusu sorunlu özelleştirmelerden biride elektrik enerjisinin dağıtımında yaşanmaktadır. Devletin tekelinde olan bu hizmetin özelleştirilmesi ancak demokrasi sürecini tamamlayangelişmiş ülkelerde olumlu sonuçlar vermektedir.

DEDAŞ Çiftçiden Özür Dilemeli

Nitekim temel hizmetler arasında yer alan elektrik enerjisi dağıtımının ve tahsilinin bölgemiz kapsamında özelleştirilmesiyle birlikte elektrik sorunu çiftçimizin kangren sorunu haline gelmiş, çiftçiyi, köylüyü tefecinin kapısına mahkum etmiştir. Ayrıca can çekişmeye başlayan Urfa çiftçisi kurumaya yüz tutmuşürününün derdine düşmüşken, enerji dağıtımını devralanDEDAŞ, karalama kampanyasına devam etmişve tüm Türkiye’ye eli nasırlı emekçi kardeşlerimi “hırsız” olarak göstermiştir. Oysa asıl sorun, DEDAŞ yetkililerinin ulusal basına aktardığı gibi “kaçağıma dokunma “ eylemi değil, gerekçesiz olarak kesilen ya da tek faz verilen enerjinin düzgün verilmesi, bilinçli olarak yapılan voltaj krizi sebebiyle yanan dalgıç ve patlayan trafolar için önlem alınması, elektrik enerjisi kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın rastgele yazılan faturaların, cezaların ve hesaplara konan blokelerin önlenmesi ve kaldırılması yönünde olmuştur.Bu anlamda DEDAŞ ekranlaraçıkıp hırsız ilan ettiği çiftçilerden özür dilemeli ve trafo ücretlendirmesine geçileceği müjdesini vermelidir.

Trafo Bazında Ücretlendirme Sorunu Çözer

Bölgemizin ve dolaysıyla Urfalı çiftçilerimizin soluğunu kesen, tefeciye mahkum eden, evini, traktörünü satma durumuna getiren ve en önemlisi de köylüyle askeri, devleti karşı karşıya getirenDEDAŞ’ın sözleşmesi ya iptal edilmeli ya da DEDAŞ’ın trafobazında ücretlendirme sistemine tekrar dönmesi gerekmektedir. Trafo bazında ücretlendirmeye bir tek çiftçinin dahi itiraz etmeyeceğini de garanti edebilirim. Diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR
  • yorum2016-04-22 06:31:30SURUÇLU

    URSU HASTAHANESİNİN İŞİNİ İ HALİL YILDIZ UĞRAŞİYOR İŞTE AKP

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık