Ana Sayfa Türkiye KARAYILAN : SURİYE'DE BİR TEK PKK MENSUPBU YOK

KARAYILAN : SURİYE'DE BİR TEK PKK MENSUPBU YOK

Murat Karayılan, Suriye’de Beşşar Esad rejimine destek verdikleri iddialarını reddederken, bu ülkede çatışan bir PKK varlığı olmadığını öne sürdü.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2012 Cumartesi 20:32
KARAYILAN : SURİYE'DE BİR TEK PKK MENSUPBU YOK

Murat Karayılan, Suriye’de Beşşar Esad rejimine destek verdikleri iddialarını reddederken, bu ülkede çatışan bir PKK varlığı olmadığını öne sürdü. Karayılan, Esad rejiminin yıkılacağını ya da geç yıkılacağını savundu.

Kantil’de El Cezire televizyonunur sorularını yanıtlayan Karayılan, PKK’nın son birkaç ayda saldırıları tırmandırmasının tamamen bir rastlantı olduğunu iddia ederek, "Türkiye son zamanlara kadar Suriye ile birlikte bize karşı savaşmaktaydı. Ancak son zamanlarda Türkiye tam bir strateji değişikliğine giderek yüzünü bütünüyle ABD’ye dönerek İran ve Suriye ile ilişkilerini bozdu. Türkiye şimdi Batı’ya PKK’nın Suriye ve İran’ın yanında olduğunu söylüyor. Türkiye demokratik bir çözümü kabul etmediği sürece direnişi tırmandıracağız. Şu anda görüldüğü kadarıyla Türkiye’nin tutumunda bir değişiklik yok. Türkiye saldırdığı sürece biz de karşılık vereceğiz" dedi.

Karayılan, El Cezire muhabirinin, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın PKK’nın Beşşar Esad güçlerinin yanında çarpıştığına yönelik sözlerini hatırlatması üzerine "Suriye’de tek bir PKK mensubu yok. Türkiye Suriyeli Kürtler’in haklarını elde etmesini istemiyor. O yüzden Suriye’de bir savaşa hazırlanıyor. İşte biz bu yüzden Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmesine karşıyız" diye cevap verdi.

Karayılan, "PKK’nın Suriye hükümeti ile ayaklanmanın başından beri hiçbir teması yok öyle mi?" sorusuna yanıt verirken, "Kürtler ve PKK Ortadoğu’daki ana oyunculardan biri. Dolayısıyla PKK’nın birçok devletle temasları var. Ancak Suriye ile düzenli bir temasımız yok" dedi.

Beşşar Esad rejiminin er ya da geç düşeceğini savunan Karayılan, "Artık bu tür rejimlerin aşılma dönemidir. Bunlar er ya da geç yıkılacaktır. Ancak şiddet kullanımı sadece tahribatı artırır, yıkım getirir. Bu rejim mutlaka yıkılacaktır. Dolayısıyla Esad ısrarcı olmamalı" diye konuştu. El Cezire de Kürtlerin Arap baharını kendi hedeflerine ulaşmak için bir fırsat olarak gördüğü yorumunu yaptı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık