Ana Sayfa Urfa Haberleri KARDEŞLİK VE ADALETİN ÖZLENDİĞİ BİR DÜNYA İSTİYORUZ

KARDEŞLİK VE ADALETİN ÖZLENDİĞİ BİR DÜNYA İSTİYORUZ

Suriye savaşının başladığı Mart 2011 tarihinden bu yana yaşanan dram, maalesef hafiflemekten ziyade giderek daha ağır bir hal üzere devam etmektedir.

Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 14:44
KARDEŞLİK VE ADALETİN ÖZLENDİĞİ BİR DÜNYA İSTİYORUZ

Emperyal batılı anlayışın, yaşanan bu iç savaşın yayılarak devam etme arzuları, savaşın uzamasının ve çatışmaların bütün ülke sathına yayılmasının önemli nedenlerindendir.

İslam ülkelerinin Suriye meselesinde çözümden uzak bir konumda olmaları, savaşın uzamasına neden olmakta, ülkede mezhepsel ve etnik unsurların birbirlerine karşı husumetlerinin derinleşmesine yol açmaktadır. Son olarak Rojava’da Kobani merkezli ortaya çıkan gelişmelerin kaygı verici boyutlara ulaşması, trajedinin katmerleşerek artmasının son halkası olarak karşımıza çıkmaktadır. islamın uhuvvet, adalet ve merhamet ilkelerinin hiçe sayılması, işin vahametini artırmaktadır. Suriye’de ve hasseten Rojava bölgesinde ortaya çıkan bu durumun ortadan kaldırılması ve Suriye’de normalleşmenin sağlanması en büyük arzumuzdur. Bu cihetle yapılması gereken, başta bölge ülkeleri olmak üzere uluslar arası kuruluşların Suriye’de yaşanan trajediye son vermek amacı ile diplomatik, siyasi kanalların işletilmesini sağlayacak çalışmaları yoğunlaştırmalarını sağlamaktır. Bu çerçevede Rojava bölgesine insani yardımın ulaştırılması için gerekli adımlar atılmalı, insani yardım kuruluşlarının bu bölgede yapacağı yardımların dağıtımını kolaylaştırıcı ortam oluşturulmalıdır. Rojava bölgesinde yaşanan dramın ülkemize olası yansımaları göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlardan biridir. Çözüm sürecinin yasal düzeyde atılan adımlarla derinleştiği bir dönemde Rojava’da yaşanan çatışmaların çözüm sürecini olumsuz etkilemesi de ihtimal dâhilindedir.

Bu nedenle bu bölgede yaşanan çatışmaların bir an önce son bulması dileğimizdir. Yaşanan kaygı verici olumsuzlukların bitmesini istiyoruz.Ayrıca her yerde özellikle İslam bölgesinin olduğu yerlerde zulüm altında olan insanların bir an önce bu zulümden kurtulmaları ve Allah’ın geniş arzı üzerinde her kesimin rahat ve mutlu yaşamasını istiyoruz.Son olarak Memur- Sen Şanlıurfa Temsilciliği olarak  şunu ifade etmek gerekir ki: şiddeti araçsallaştıran anlayışların egemen olmadığı, barışın, kardeşliğin ve adaletin tesis edildiği bir Ortadoğu coğrafyası, temel arzumuzdur.

İbrahim COŞKUN

EĞİTİM-BİR-SEN MEMUR-SEN BAŞKANI

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerik







Yukarı Çık