Ana Sayfa Güncel KAYA’DAN ÇİFTÇİLERE; "ANIZ YAKMAYIN” UYARISI

KAYA’DAN ÇİFTÇİLERE; "ANIZ YAKMAYIN” UYARISI

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya; çiftçilere anız yakmamaları yönünde uyarıda bulundu.

Giriş Tarihi: 4 Haziran 2015 Perşembe 11:21
KAYA’DAN  ÇİFTÇİLERE;

Anız yakmanın toprağın işlenmesini ve tohum yatağının hazırlanmasını nispeten kolaylaştırdığını ancak  başta toprağın organik madde kaynağı olan sap ve samanın yakılması durumunda toprakta bulunan birçok faydalı böcek ve mikroorganizmaya zarar verdiğini belirten Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Bakanı Mehmet Kaya, topraktaki organik maddenin kaybolması ile birlikte verimin de azaldığının altını çizdi.

 

Başkan Kaya; "Önemli bir yem kaynağı olan anız artıklarının ortadan kaldırılmasıyla, orman yangınlarına, çevre kirliliğine, trafik kazalarına, telefon ve elektrik iletim hatlarına, komşu tarladaki ekinlere büyük çevresel zararlar veriyor. Sürdürülebilir bir tarım için anızın yakılarak değil, uygun alet ve makinelerle toprağa karıştırılmasıdır.” diye konuştu.

Toprak bünyesindeki organik unsurların kaybedilmesinin hayvancılığa da zarar verdiğini açıklayan Kaya; "Çünkü anız dediğimiz atıklar yaz mevsiminden kışa kadar özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvan sürülerinin beslenmesinde yoğun olarak kullanılmaktadır.” dedi.

 

Anız yakmanın komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, civardaki yerleşim yerlerine ve özellikle ormanlara ciddi zararlar verdiğini belirten Kaya;  "Çiftçilerimizden anız yakmamalarını rica ediyorum ve kendilerine bol kazançlı bir yıl diliyorum.” diye konuştu.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star