Ana Sayfa Urfa Haberleri ''Kaybolan Yöresel Lezzetler GAP'la Hayat Buluyor''

''Kaybolan Yöresel Lezzetler GAP'la Hayat Buluyor''

GAP BKİ tarafından Şanlıurfa'da düzenlenen ''Kaybolan Yöresel Lezzetler Yemek Yarışması''nda jüri üyeleri yöreye ait birbirinden lezzetli yemekleri seçmekte zorlandı

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2011 Perşembe 00:54
''Kaybolan Yöresel Lezzetler GAP'la Hayat Buluyor''
GAP Bölge Kalkınma İdaresince (BKİ) düzenlenen ''Kaybolan Yöresel Lezzetler Yemek Yarışması''nda jüri üyeleri, yöreye ait birbirinden lezzetli yemekleri seçmekte zorlandı.
GAP BKİ tarafından ''GAP Eylem Planı İletişim ve Tanıtım Projesi'' kapsamında ''Gurme gezisi'' ve ''Kaybolan Yöresel Lezzetler Yemek Yarışması'' etkinliği düzenlendi.
Bu çerçevede Hilton Otel'de gerçekleştirilen yarışmaya GAP bölgesinde bulunan 7 ili temsilen valiliklerce seçilen 3'er kişiden oluşan gruplar, kendi yörelerine ait yemekleri hazırlayarak, juri üyelerinin beğenisine sundu.
Birbirinden leziz yemeklerden tadan jüri üyeleri Vedat Başaran, Ayşe Tüter, Hülya Erol, Işıl Erol ve Genco Demirer, uzun süren değerlendirmelerinin ardından ilk 3 yemeği zor da olsa belirledi.
Yarışmada Şanlıurfa ekibinin hazırladığı, ''Müftahi tas kebabı''na birincilik, Batman ekibinin hazırladığı ''Dolma''ya ikincilik ve Gaziantep ekibinin ''şiveydiz (et, nohut, sarımsak ve yoğurttan yapılan bir yemek)''e ise üçüncülük ödülü verildi.
Jüri üyelerinden Ayşe Tüter, yemekleri değerlendirirken çok zorlandıklarını belirterek, ''Karar vermesi çok zordu, çünkü hepsi bizim için birinciydi. Aralarında çok çok az puan farkı vardı. Ben hepsini kutluyorum, yarışmacılarımız bir derya hepsi çok başarılı. Yani benim için hepsi birinciydi'' dedi.
Jüri üyesi Genco Demirer de ilk 3'e giren illeri belirlerken zorlandıklarını, bütün yemeklerin aldıkları puanların birbirine yakın olduğunu ifade ederek, ''Tek amacımız buradaki yemeklerin kayıt altına alınmasıydı, onun için mutluyuz. Burada aslında 7 katılımcımızın yedisi de birinci'' diye konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık