Ana Sayfa Kültür/Sanat "Kayıp Medeniyet" Belgeseli Çekiliyor

"Kayıp Medeniyet" Belgeseli Çekiliyor

ABD merkezli National Geographic kanalı ŞanlıUrfa'daki Göbeklitepe kazı alanında "Kayıp Medeniyet" isimli belgeselin çekimlerini gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 26 Eylül 2011 Pazartesi 21:01
ŞanlıUrfa Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Göbeklitepe'nin Haziran 2010'da "National Geographic" dergisine kapak olmasının ardından bu sefer de dünyaca ünlü National Geographic kanalı bölgede bir belgesel için çekim gerçekleştirdi.

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Bahattin Çelik'in danışmanlığında sürdürülen çekimlerde, Göbeklitepe Kazı Başkanı Alman Arkelog Prof. Dr. Klaus Schmidt ile de röportaj yapıldı.

Kanalın Türkiye rehberi Narin Kurumlu da söz konusu çekimler için Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşerek çeşitli konularda destek istedi. Fakıbaba'nın ekibe yardım sunmaları için görevlendirdiği basın bürosu ekibi de başta Göbeklitepe olmak üzere Balıklıgöl, Harran, Atatürk Barajı, Fırat Nehri gibi önemli merkezlerde çekim yapmalarına katkı sağladı.

National Geographic televizyonunun gerçekleştirdiği çekimlerin "Kayıp Medeniyet" adı altında 2012 yılında yayınlanacağı bildirildi.

-GÖBEKLİTEPE-

Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, ŞanlıUrfa'nın 18 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından bu yana ŞanlıUrfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Kazı çalışmalarında şimdiye kadar neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü

"T" biçimli Dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, Dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulunmuştu.

Dünyanın en eski "tapınak merkezi" olduğu belirtilen Göbeklitepe, bir süre önce Unesco'nun "Dünya Mirası Geçici Listesi"ne alınmıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Başkanlardan Öncel ailesine ziyaret

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star