Ana Sayfa Urfa Haberleri Kaymakam Özer'den Planör İlgisi

Kaymakam Özer'den Planör İlgisi

Şanlıurfa'da Türk Hava Kurumu (THK) tarafından açılan ''Planör başlangıç kursu'' ilgi görüyor.

Giriş Tarihi: 23 Şubat 2012 Perşembe 12:20
Kaymakam Özer'den Planör İlgisi
Şanlıurfa'da Türk Hava Kurumu (THK) tarafından açılan ''Planör başlangıç kursu'' ilgi görüyor. Kursa aralarında kaymakam, doktor ve daire amirlerinin bulunduğu değişik meslek gruplarından kişiler de katılıyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) peyder pey hayata geçmesiyle her alanda görülen gelişmeler, bölgedeki sosyal hayata da yansıyor.


GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'da, inşa edilen Türkiye'nin en uzun pistine sahip havaalanının devreye girmesiyle, pasif durumda kalan eski havalaalanı son günlerde farklı bir uçuşa ev sahipliği yapıyor.


THK Şanlıurfa şubesince söz konusu havaalanında düzenlenen ''Planör başlangıç kursu''na, başta Şanlıurfa olmak üzere Diyarbakır ve Gaziantep gibi bölge illerinden havacılığa meraklı çok sayıda kişi başvurdu.


Gruplar halinde düzenlenen ve 35 kişinin katıldığı ilk gruptaki kursiyerler, iki hafta süren teorik eğitimin ardından, eğitimci pilotların yardımıyla planörlerle yapılan uçuş eğitimleri gerçekleştiriyor.


Kursiyerler, uçuş esnasında Türkiye'nin en büyük ovalarından Harran Ovası ve Şanlıurfa'yı da gökyüzünden izleme imkanı buluyor.


THK Şanlıurfa Şube Başkanı Murat Akaltun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehirde havacılık sektörünün sevdirilmesi ve tanıtılması amacıyla yürüttükleri çalışmalar kapsamında önemli etkinlikler düzenlemeye çalıştıklarını söyledi.


Şanlıurfa'da havacılık kültürü ve bilinci oluşturmak için yoğun gayret gösterdiklerini dile getiren Akaltun, şunları kaydetti:


''Açmış olduğumuz planörlük kursuna, yaklaşık bin kursiyerimiz müracaat etti. Başvuruda bulunan herkesi uçurmayı planlıyoruz. Şanlıurfa'da ve çevre illerde yaşayan gençlerimizin hayallerinde olan pilotluğun ilk eğitimlerini burada ücretsiz veriyoruz. Açtığımız kursa çok büyük bir ilgi var. Sayın valilerimiz ve kaymakamlarımız da buraya geliyor. Örneğin Ceylanpınar Kaymakamı İlker Özerk Özcan, 140 kilometre yol katederek eğitim için buraya geliyor. Demek ki burada ciddi bir istek ve arzu var. Bizler de bu talebi karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz.''-''Vali yardımcısı ve kaymakamın uçuş denemesi''


Kursu ziyaret eden Şanlıurfa Vali Yardımcısı Soner Zeybek de ilk defa planörle uçtuğunu ve keyif aldığını belirterek, ''Daha önce yükseklik korkumdan dolayı uçuş yapamayacağımı belirttim ancak hocalarımız bizi bu işin güvenli olduğu noktasında ikna etti. Sonuçta böyle bir tecrübe yaşadık. Güvenli ve güzel bir araç. Herkese denemesini tavsiye ediyorum'' dedi.

Ceylanpınar Kaymakamı İlker Özerk Özcan da havacılığa ilgisinin olduğunu ve daha önce model uçak kullandığını ifade etti.


İlk defa da planörle uçtuğunu dile getiren Özcan, ''Çok keyifli bir uçuş oldu. Şanlıurfa'yı ve Harran Ovası'nı havadan detaylı inceleme fırsatı da bulduk'' diye konuştu.


Bir çok kursiyer de Şanlıurfa'da kendilerine böyle bir imkanın sunulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirip, ilgililere teşekkür etti.


(A.A.)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık