Ana Sayfa Urfa Haberleri Kazancı Bedih, Mezarı Başında Anıldı

Kazancı Bedih, Mezarı Başında Anıldı

Şanlıurfalı ünlü gazelhan 'Kazancı Bedih' lakaplı sıra gecelerinin ustası olarak anılan Bedih Yoluk, vefatının sekizinci yılında mezarı başında anıldı.

Giriş Tarihi: 19 Ocak 2012 Perşembe 14:23
Kazancı Bedih, Mezarı Başında Anıldı
Şanlıurfalı ünlü gazelhan 'KazancıBedih' lakaplı sıra gecelerinin ustası olarak anılan Bedih Yoluk, vefatının sekizinci yılında mezarı başında anıldı.

Sıra gecelerinin piri olarak kabul edilen ve eserleri ile gönüllerde taht kurup, 70 yaşından sonra 'Yaşayan Tarih' albümünü çıkaran KazancıBedih, 18 Ocak 2004'te, eşi Fatma ile birlikte yaşadığı evde yaktıkları kömür sobasından sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi. Eserleri hala sıra gecelerinde seslendirilen Kazancı Bedih, sekizinci ölüm yıldönümünde törenle anıldı.

Şanlıurfa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Kazancı Bedih'in ölüm yıl dönümü nedeniyleBediüzzaman Aile Mezarlığı'nda yapılan anma törenine; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Necmi Karadağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, bazı STK temsilcileri, Kazancı Bedih'in oğlu Naci Yoluk ile az sayıda vatandaş katıldı. Okunan duaların ardından Belediye Başkanı Fakıbaba ve beraberindekiler, 'Pir' lakabıyla tanınan ünlü gazelhan Bedih Yoluk'un mezarına birer karanfil bıraktı.

KAZANCI BEDİH'İ GENÇ NESİLLERE AKTARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 8 yıl önce eşiyle birlikte soba zehirlenmesi sonucu hayatını kaybeden Kazancı Bedih'in Şanlıurfa için çok önemli şahsiyet olduğunu belirterek, "Şanlıurfa'nın tanıtımına ve musikisine katkıda bulunmuş olan Kazancı Bedih'i ölümünün 8'inci yılında bir kez daha rahmetle anıyoruz. Şanlıurfa Belediyesi olarak kentimizin tarihine ve kültürüne katkıda bulunmuş ancak yaşamını yitirmiş isimleri ölümünün ardından anmayı kendimize bir görev olarak kabul ediyoruz. Ünlü gazelhan Kazancı Bedih'in yaşamımıza kazandığı eserleri ve yaşamını genç nesillerimize aktarmak için de çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Kazancı Bedih'in oğlu Naci Yoluk ise yaptığı konuşmada, düzenlenen anma etkinliklerinden ötürü ŞanlıurfaBelediyesi'ne minnettarlık duyduğunu ifade etti.

KAZANCI BEDİH KİMDİR ?

Yüzlerce türküye kaynaklık yapan Kazancı Bedih lakaplı Bedih Yoluk, 1929 yılında doğduğu Şanlıurfa'da küçük yaştan itibaren Sıra Geceleri'nde müzikle tanıştı. 14 yaşında evlendirildikten sonra ailesinin geçimi sağlamak için bir Kazancı ustasının yanında işe başlayan Yoluk'a 'Kazancı Bedih' denilmeye başlandı. Birçok eserde imzası bulunan Kazancı Bedih, 70 yaşından sonra çıkardığı 'Yaşayan Tarih' albümü ile de sevenlerin gönlünde yer edindi. Sıra Geceleri'nin piri olarak bilinen ünlü gazelhan Kazancı Bedih, 18 Ocak 2004'te eşi Fatma ile birlikte yaşadıkları evdeki sobadan sızan karbon monoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star