Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Kültür/Sanat KELAYNAK, SIRTLAN VE ÇÖL VARANI ÇOCUKLARLA BULUŞTU

KELAYNAK, SIRTLAN VE ÇÖL VARANI ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Şanlıurfa'da 10 Köyde Gezici Tiyatroyla; Kelaynak, Sırtlan ve Çöl Varanı Çocuklarla Buluştu.

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2012 Salı 14:43
KELAYNAK, SIRTLAN VE ÇÖL VARANI ÇOCUKLARLA BULUŞTU
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine bağlı köylerde Kelaynak, Çöl Varanı, Çizgili Sırtlan karakterlerinin can bulduğu Gezici Tiyatro etkinlikleri gerçekleşiyor.

Şanlıurfa doğası, Avrupa ölçeğinde nadir doğal canlıların yaşadığı ülkemizdeki en önemli alanlardan biridir. Özellikle Kelaynak, Çöl Varanı, Çizgili Sırtlan gibi nadir canlılar Şanlıurfa doğasında yaşamaktadır. Doğa Kültür ve Yaşam Derneği tiyatro ekibi, tiyatro aracılığıyla bu özel canlıların tanıtılması ve köylülerde koruma bilincinin oluşup yerleşmesi amacıyla köy okullarında etkinliklerini sürdürüyor. Kelaynak, Çöl Varanı, Çizgili Sırtlan karakterlerinin de içinde yer aldığı oyunlar ve teatral gösteriler ile özellikle çocuklara bu canlıların doğa için önemi ve neden korunmaları gerektiği anlatılıp vurgulanıyor.

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) desteğiyle "Orda Bir Köy Var Uzakta " Projesi kapsamında; Birecik ilçesinde, ulaşım zorluğu bulunan 10 köyde tiyatro etkinlikleri düzenlendi. Böylece il veya ilçe merkezine gelip tiyatro seyretme olanağı bulunmayan köylere gidilip gezici tiyatro salonu kuruldu. Öğlen ilköğretim öğrencileri, akşam da yetişkinler için sahnelenen oyuna bölge halkı büyük bir ilgi gösterdi. Başta çocuklar olmak üzere bölge halkı, Şanlıurfa'nın en önemli doğal değerlerini başka bir dilde tanışmış oldu.

Tiyatronun, öğretisi olan bir anlatma sanatı, oyunlarla ders veren bir kültür olduğunu vurgulayan Doğa Kültür ve Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve tiyatro eğitmeni Mesut Budak yaptığı açıklamada: Tiyatrocular olarak yılardır bu bölgede çalışmalar yapmaktayız. Özellikle kırsal bölgelerde köylülerin ve köy çocuklarının ilçe merkezine gelip tiyatro seyretmeleri çok zor oluyor. Hatta köylerde halkın daha önce hiç tiyatro seyretmemiş olduğunu fark ettik. Bu sebeple Sosyal Destekleme Programına hayallerimizi yazdık. Oradan aldığımız destekle çalışmalar başladı ve bazı olanaklardan mahrum olan 10 köyde gezici tiyatro kurup gün boyu oyunlar oynadık. Şanlıurfa'nın doğal değerleri olan Kelaynak, Çizgili Sırtlan ve Çöl Varanı kostümleri yaptırarak oyunlarla çocuklara bunların önemini anlatmaya çalıştık, dedi. Tiyatro eğitmeni Budak, projenin Şanlıurfa Valiliği Sosyal Destekleme Programı kapsamında finanse
edilerek gerçekleştiğini, önümüzdeki dönem başka köylerde de gezici tiyatro etkinliği yapmaya devam edileceğini dile getirdi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık