Ana Sayfa Urfa Haberleri Kelaynaklar Artık Özgür

Kelaynaklar Artık Özgür

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki Kelaynak Üretme İstasyonu'nda koruma altında tutulan kelaynaklar, üreme dönemi için doğaya bırakıldı.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2012 Cuma 09:07
Kelaynaklar Artık Özgür
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki Kelaynak Üretme İstasyonu'nda koruma altında tutulan kelaynaklar, üreme dönemi için doğaya bırakıldı.

Birecik Kaymakamı Oktay Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi bu yıl da kelaynak kuşlarının doğaya bırakılma döneminin geldiğini ifade etti.

Bu çerçevede istasyondaki kelaynakların doğaya salındığını belirten Erdoğan,

"Doğaya bırakılarak üreme dönemine geçecek olan kelaynak kuşlarının sayısının artmasını bekliyoruz" dedi. Erdoğan, geçen yıl göçe gönderilen kuşların da bu dönemde dönmesini beklediklerini ifade etti.

Kelaynak Üretme İstasyonu Müdürü Ahmet Karayılan da bugün itibariyle istasyondaki 127 adet kelaynağın doğaya bırakıldığını bildirdi. Kuşların yuva seçimi, yumurtalama ve 4 hafta süren bir kuluçka döneminin ardından, yeni dünyaya gelecek bireylerle sayının daha da artmasını hedeflediklerini ifade etti.

Her yıl şubat ayının sonlarında doğaya bırakılan ve yaklaşık 6 ay serbest kalan kelaynaklar, göç hazırlığıyaptıkları temmuz-ağustos aylarında yeniden kafeslere alınıyor.

Kelaynaklar doğada bulundukları sürede de genelde üretme istasyonu ile Birecik Kalesi ve istasyon arkasındaki kanyonda yuva yapıyor. Akşamları genelde istasyona dönen kelaynak kuşlarına, doğadaki beslenmelerinden ayrı olarak sabah ve akşam besin takviyesi yapılıyor.

Mart-mayıs arasında üremelerini tamamlayan ve yılda tek seferde 1-3 arası yumurtlayan kelaynakların kuluçka dönemleri 4 hafta sürüyor.

-Kelaynak kuşları-

Dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan kelaynakların sayıları, 1950 yılından itibaren tarım ilaçlarının aşırı kullanılması ve yaşam alanlarının sınırlı hale gelmesi nedeniyle giderek azaldı.

Türkiye'de sadece Birecik'te yaşayan ve 1997'ye kadar göç etmesine izin verilen kelaynakların çoğunluğunun, göçten geri dönmemeleri nedeniyle 1998 yılından itibaren göç dönemi başlangıcındaBirecik'teki kelaynak üretme istasyonunda kafeslere alınmaya başlandı.

Bu sayede doğal kanyonlarda yaşayan ve kışı üretme istasyonundaki kafeslerde geçiren "yarı yabani" bir popülasyon oluşturuldu.

Son yıllarda sayıları zaman zaman 100'ün üzerine çıkan kelaynaklardan bir kaç tanesinin 2007 yılından itibaren tekrar göç etmesine izin verilmeye başlandı. Geçen yıl da 4 kelaynak kuşu göçe gönderilmişti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık