Ana Sayfa Kültür/Sanat Kelaynaklar Doğaya Bırakıldı

Kelaynaklar Doğaya Bırakıldı

Şanlıurfa Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu'nda bulunan kelaynaklardan 4'ü göçe gönderildi.

Giriş Tarihi: 27 Temmuz 2011 Çarşamba 04:18
Kelaynaklar Doğaya Bırakıldı
Şanlıurfa Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu'nda bulunan kelaynaklardan 4'ü göçe gönderildi. Kelaynaklardan 2'sine uydu vericisi takılırken, 2'si de verici takılmadan tabiata bırakıldı.

Orman ve Şu İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'deki kelaynakların sayısı 1973 yılında 23 çifte kadar düşmüştü. Bu düşüşü durdurmak için 1977 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Birecik'te 3 adet Kelaynak Üretme İstasyonu kurdu. Yapılan çalışmalar neticesinde bugün itibarıyla istasyondaki toplam kelaynak sayısı 132'ye ulaştı. Bunlardan 27'sini ise 2011 yılının yavruları oluşturuyor.

Kuşlar, 1977-1998 yılları arasında serbest göçten geri dönmemeleri sebebiyle, 1998 yılından itibaren göç dönemi başlangıcında Birecik'teki Kelaynak Üretme İstasyonunda kafeslere alınmaya başlandı. 2008 yılında ise ilk defa uydu takip cihazı takılarak göçe gönderilen 5 kelaynaktan 2'si Birecik'e geri döndü. Bu kelaynakların tabiatta yeniden var olabileceğinin göstergesi olarak kabul edildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği arasında, 2011 yılı içerisinde bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde 2 kelaynak, uydu vericisi takılarak 2 adet de verici takılmadan toplam 4 adet kuş, 22 Temmuz 2011 tarihinde göçe gönderildi.

Uydu vericilerinden elde edilecek bilgiler neticesinde, kelaynakların göçerken izledikleri yol ile karşılaştıkları problemler belirlenecek ve uluslararası çözümler bulunmaya çalışılacak. (haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık