Ana Sayfa Ekonomi "Kendi Tarlamızda Çalışmak İstiyoruz"

"Kendi Tarlamızda Çalışmak İstiyoruz"

Akçakale'ye bağlı Sevimli köyünde vatandaşlar 2005 yılında hayata geçen toprak reformunun 2011 yılında tamamlanmasına karşın kendi topraklarına kavuşamadıkları için mağdur olduklarını söylediler.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2013 Pazar 15:28

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine bağlı Sevimli köyünde vatandaşlar 2005 yılında hayata geçen toprak reformunun 2011 yılında tamamlanmasına karşın kendi topraklarına kavuşamadıkları için mağdur olduklarını söylediler.

Sevimli köyünde yaşayan 166 aile toplam iki bin kişi köylerindeki topraklarını kullanamadıkları için farklı illerdeki tarlalarda çalışmak zorunda kaldılar.

6 ay önce köylerini tarım işçisi olmak için ayrılan 166 aile toplam iki bin kişinin ilk durağı Aksaray ardından ise Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde pamuk tarlaları oldu.

Köy sakinlerinden Casim Çiftçi (49), yaptığı açıklamada, 6 aydır köylerinden ayrı kaldıklarını ve tarlalarda çalıştıklarını söyledi. Çiftçi, "2005 yılında başlatılan toprak reformu 2011 yılında tamamlanmasına rağmen topraklarımız verilmedi" dedi.

Köyde tarla sahibi olan bir çok ailenin yasal olarak tapularının çıktığını söyleyen Çiftçi, "Tarlalarımıza kavuşamadığımız için köyümüzü terk eden aile sayısı oldukça fazla. Köyümüzden ayrı kaldığımız için çocuklarımız okullarından ayrı durumdalar. Birkaç kez köy halkı ile Ankara'ya gidip hakkımızı savunduk fakat olumlu bir netice almadık" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Çiftçi, "Bizler 6 aydır çadırlarda yaşıyoruz. Önümüz kış bizler çok mağduruz. Tüm köy halkı gibi bizler de hak sahibiyiz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz" dedi.

Mevsimlik tarım işçisi olarak aile bütçesine katkı sağlamak için çalışan 11 yaşındaki Ayfer Çiftçi de, "Köyümüzden ayrı kalmak bizleri üzüyor. Kendi okulumda okula gitmek istiyorum. Kendi tarlamızda çalışmak istiyoruz, başkalarının tarlasında çalışmak istemiyoruz" şeklinde konuştu.

İlköğretim öğrencisi Latif Çiftçi ise "Ekmek paramızı kazanmak için ailemizle aylardır köyümüzden ayrı yaşıyoruz. Tarlalarımıza kavuşmak istiyoruz" dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ASKON'dan Dolar Promosyonu

ASKON'dan Dolar Promosyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık