Ana Sayfa Teknoloji Kendini Yenileyen Biyolojik Kıyafetler

Kendini Yenileyen Biyolojik Kıyafetler

Pensilvyanya Eyalet Üniversitesi'nde yürütülen çalışma ile, yırtılan veya kopan kumaşların su ile kendi kendini iyileştirebildiği bir yöntem geliştirildi.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2016 Cuma 18:30
Kendini Yenileyen Biyolojik Kıyafetler

Uzun süren çalışmalar sonucunda, aralarında Prof Dr. Melik Demirel'in de bulunduğu Pensilvayna Eyalet Üniversitesi bilim adamları, iğne ve iplik kullanmaksızın kumaşın kendi kendini yenileyebildiği bir yöntem buldu.

MAKİNEDE YIKAYABİLECEKSİNİZ

Kumaşın kendini yenilemesini sağlayan özel bir sıvı, bakteri ve mayalandırma yöntemiyle geliştirildi. Yıllarca pamuk, yün, polyester gibi dokular üstünde denendi. Ortaya çıkan sonuçlara göre, özel sıvı eklendiğinde kumaşın kalitesi hiçbir şekilde bozulmuyor ve makinede yıkandığında sorun çıkarmıyor.

SICAK SU İLE ESKİ HALİNE DÖNÜYOR

Ayrıca uygulamalarda kullanımının çok da kolay olduğu görüldü. Özel sıvı yırtığın üstüne döküldükten sonra, üstüne sıcak su ekleniyor ve yırtık noktalar birbiriyle bağlanıyor. Birkaç dakika sonra dokular birbirine kenetlenerek eski haline dönüyor.

ÜRETİMİ ETKİLEYEBİLİR

Araştırmanın önderliğini yapan Melik Demirel, proje için şunları söyledi: "Tekstilciler artık kumaşları bu sıvıyla kaplayabilir. Kaplanan kumaşlar otomatik olarak kendini yenileme özelliği kazanacaktır. Hatta kıyafetler bu protein bazlı sıvıyla kaplanmış iplikler üzerinden üretilebilir. " dedi. Böylece askeriye, tıp ve tarım alanında sürekli eskiyen kıyafetleri kolayca geliştirme imkanı olacağını ifade etti.

"BİLİM KÜÇÜK ADIMLARLA İLERLİYOR"

"Bilim küçük adımlarla ilerliyor" diyen Demirel, bir çamaşır makinesine deterjan koyar gibi bu sıvıdan eklenebileceğini ve sıcak suda yıkandığında kıyafetlerin eski haline dönebileceğini ifade ederek bunun bir sonraki adım olacağının altını çizdi.

KAYNAK: TEKNOLOJİ HABERLERİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yapılarda Ses Yalıtımı Ne Kadar Etkili

Yapılarda Ses Yalıtımı Ne Kadar Etkili

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star