Ana Sayfa Urfa Haberleri Kentsel ve Sağlık projeleri

Kentsel ve Sağlık projeleri

Dr.Sadettin ACAR, Sağlık, Kentleşme, Çevre, Seracılık, Bürokratik takip proje ve çözüm önerileri...

Giriş Tarihi: 25 Mart 2011 Cuma 23:02
Kentsel ve Sağlık projeleri
6-SAĞLIK ALANINDAKİ PROBLEMLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

Sorun:

Yüz bin kişi başına düşen uzman hekim sayısı ve hastane yatak sayısı ilimizde sırasıyla 38 ve 120 iken Türkiye genelinde ortalama 82 ve 262’dir. İlimiz sağlık sektörü gelişmişlik sıralamasında 63. sırada bulunmaktadır. Yeni hastanelerin açılması ile ilimizde sağlık alanında ilerleme yaşanmasına rağmen ilimiz sağlık standartları konusunda hâlâ Türkiye ortalamalarının çok altında bulunmaktadır. Şanlıurfa’da entegre bir sağlık merkezi bulunmamaktadır. Vatandaşlar ileri teşhis ve tedavi gerektiren sağlık sorunları için hâlâ Gaziantep, Adana (Balcalı) hatta Ankara’ya gitmek zorunda kalmaktadırlar.

Çözüm:

Şanlıurfa’da entegre bir bölge hastanesinin zaman geçirilmeden faaliyete geçirilmesi gerekmektedir. Halen yatırım programında Harran Üniversitesi’nin yeni Tıp Fakültesi Hastanesi olan GAP Hastanesinin tam teşekkülü bir entegre sağlık merkezi olarak faaliyete geçmesi için çalışılacaktır. Üniversite Hastanesinin öğretim kadrosu yönünden güçlendirilmesi ve bir an önce yeni araştırma hastanesinin kurulması gerekmektedir. İlimizden hasta sevklerinin Ankara, Adana gibi büyükşehirlerdeki tıp fakültelerine sevkinin önüne geçilerek hastalarımızın memleketlerinde tedavi edilmeleri sağlanacaktır.

7-ÇEVRE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

Sorun:

Şanlıurfa’da içme suyu havzalarında ve yeraltı sularında kirlilik sorunu o kadar yaygındır ki hemen hemen Urfa halkının hepsi dizanteri, tifo, sarılık gibi kirli sudan bulaşan hastalıkları geçirmiştir. Kentsel alanlarda teknik altyapının yetersiz olması, suyun her yere temiz bir şekilde aktarılmasını engelleyen ve halkın sağlığını tehdit eden önemli bir unsurdur. Ayrıca şehir atıklarının dönüştürülmesi ve yenilenebilir enerji olarak kullanılması konusunda ilimiz altyapısı yetersizdir.

Çözüm:

Atatürk Barajı ve Birecik Barajı Su Havzaların atık su deşarjı gerçekleştiren yerleşmeler öncelikli olmak üzere atık su arıtma sistemlerinin kurulması ve işletimlerinin sağlanması için gerekli girişimlerde bulunulacaktır. Güzel ilimizde atık su arıtma sistemlerinin, kanalizasyon ve yağmursuyu şebekelerinin güçlendirilmesi ile sağlık sorunları önemli ölçüde azalacaktır. Entegre katı atık yönetimine geçilmesi ve yenilenebilir enerji kullanımına yönelik altyapının desteklenmesi sağlanacaktır.

 

8- KENTLEŞME SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

Sorun:

İlimizdeki sosyal alanlarda, açık ve yeşil alan kullanımlarının yetersizliği aşikârdır. Şanlıurfa halkı gibi yeşili seven ve gönül veren bir halkın yaşam alanında yeşil bir çevre olmazsa olmazdır. Ayrıca ilimizin tarihi, kültürel ve doğal değerleri yeterince korunamamaktadır.

Çözüm:

Kentsel alanlarda açık ve yeşil alan kullanımlarının artırılması ve Doğal ve kültürel varlıkların korunması ve kullanılarak yaşatılması için azami politik çaba gösterilecektir.

9-SERACILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ:

Sorun:

GAP İdaresi Başkanlığındaki verilere göre entegre bir kalkınma programı olan GAP’ın %50’den fazlası Şanlıurfa ili sınırları içerisinde gerçekleştirilecektir ve bu yatırımların en önemli özelliği Tarımsal altyapı ile ilgili olmasıdır. Ayrıca sulama projelerinde gelinen noktada verimli tarlaların uygun bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ancak sulama problemleri ve maliyet bazlı olmayan çiftçilik kaynakların etkin kullanımını etkilemektedir. Antalya ili gibi sebze-meyve deposu olma kapasitesi olmasına rağmen kullanılmamıştır.

Çözüm:

Verimli toprakların yanında Harran ovasında bulunan sıcak su kaynakları kış aylarında da tarım yapılmasına çok elverişlidir. Bunun için bölgenin yapısına çok uygun olan seracılık için uygulanabilir projeler yapılacaktır. Açılacak Seracılık Organize Sanayi Bölgesi ile ilimiz ülkenin sebze-meyve ihtiyacını karşılamakta önemli bir yer elde edecek ve çiftçilerde çok daha karlı olan seracılıkla ürünlerini daha iyi bir şekilde satacaklardır.

10-BÜROKRATİK TAKİP

Sorun:

Şanlıurfalı hemşerilerimizin karşılaştığı en önemli sorunlardan birisi Ankara’daki bürokratik iş ve işlemlerin takibidir. Başta sağlık işleri olmak üzere Ankara’ya gelen hemşerilerimiz birçok konuda sıkıntı yaşamaktadırlar. Özellikle TBMM’nin çalışma günlerine denk geldiğinde vatandaşların mecliste milletvekillerine ulaşma imkânı da zorlaşmaktadır. Hastane bahçelerinde geceleyen birçok Urfalı bulmak mümkündür.

Çözüm:

Ankara’da bürokratik iş ve işlemleri takip edecek bir büro teşkil edilecektir. Bu büronun adres ve telefonu vatandaşlara verilecektir. Büroda bir danışman özel olarak vatandaşların iş ve işlemlerinin takibi ile görevlendirilecek.

 

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  ‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

‘Çevre sorunları ve çözüm önerileri’ çalıştayında Şanlıurfa’nın çevre sorunları ve çözümleri ele alındı.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık