Ana Sayfa Siyaset Kılıçdaroglu "Başbakan'ın çaresizliğini gördüm"

Kılıçdaroglu "Başbakan'ın çaresizliğini gördüm"

Başbakan Erdoğan'ın 24 şehidin verildiği Hakkari Çukurca'daki terör saldırısına yönelik açıklamasının ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu kameraların karşısına geçti.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2011 Çarşamba 14:55
Kılıçdaroglu
Aslında çok üzgünüz. Böyle bir günde basın toplantısı yapmayı aklımızın ucundan geçirmezdik. Ama az önce Sayın Başbakan bir konuşma yaptı. Bir başbakanın, 9 yıldır başbakanlık yapan bir kişinin, sorumluluğu devletin ve siyasetin başka kurumlarında aramaması gerektiğini artık öğrenmesi lazım.

- Kendisi muhalefetin lideri, başkanı değil. Ülkeyi yönetiyor, sorumluluk kendi omuzlarında. Bu bilince varamaması, bir muhalefet partisi lideri gibi konuşmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Sanki kendisi çözüm üreten makamda değil de başka bir makamda oturuyor. Terörden şikayetçi ama başbakan durup dururken muhalefetten de şikayetçi. Neymiş, muhalefet partileri hiçbir çözüm önermiyorlarmış.

- En son 6 madde halinde görüşlerimizi TBMM’de söyledik. Defalarca ben söyledim. Çözüm üreten makamın siyaset kurumu olduğunu söyledik. Siyaset kurumu çözümü toplumsal destek sağlamak amacıyla kurmalıdır. Bunu da defalarca söyledik. Ama herkes duydu bir kişi duymuyor. O da sayın Recep Tayyip Erdoğan. Merak ediyorum, muhalefetin sözüne niçin kulak tıkıyor. Biz söyledik, biz dinledik. Gittiğimiz yolu iktidar açısından söylüyorum, onların gittikleri yolun yol olmadığını öğrenmeleri gerekiyor.

- Bizim çözümlerimizi iktidar partisi beğenmeyebilir. Sizin çözümleriniz yetersizdir diyebilir. Ama biz iktidara açık bir çek daha verdik. Ulusal bütünlük içinde, getireceğiniz her öneriye CHPdestek verecektir dedik. Balıkesir’de elini öptüğüm şehit annesine söz olarak verdik. Ama hiçbir öneri gelmiyor, sadece eleştiri geliyor.

TBMM Başkanı'na çağrı

- Buradan TBMM Başkanı’na açık çağrıda bulunuyorum. Sorunun çözüm adresi hükümettir. Hükümet bu sorunu çözmekte acizdir. Bu sorunu çözemez bu hükümet, TBMM’nin bu soruna el koyup, derhal bir komisyon oluşturması ve çözüm önerilerini üretmesi gerekiyor. Biz Anayasa için komisyon kuruyoruz da terör konusunda neden kurmuyoruz.

"Hayatımda ilk kez bir Başbakan'ın çaresizliğini gördüm"

- Hayatımda ilk kez 35 şehidin verildiği bir ülkede bir Başbakan’ın televizyonlara çıkıp çaresizliğini gördüm. Çözümsüz bir noktada sayın Başbakan. O açıdan TBMM Başkanı’nı göreve davet ediyoruz. TBMM bu soruna el koymalı. Sorumlular bellidir. Türkiye’yi bu noktaya getirenler bellidir. Sorumlu iktidardır. Sorumlu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Birbirimizi kandırmayalım. Biz iktidarda olsaydık biz sorumlu olsaydık. Onlar iktidardalar onlar sorumlular.

- Bu iktidar çözüm üreten değil sorun üreten bir hale gelmiştir. Bütün yurttaşlarıma sağ duyu çağrısında bulunuyorum. Biz ülkenin sorunlarını çözebilecek kapasitede olduğunu biliyoruz. Bu ülke en karanlık günlerinde bile çözüm üretmiştir. Yeter ki çözüm üretenler iktidar olsunlar.

- Ateş düştüğü yeri yakıyor ama hepimiz üzülüyoruz. Kolay mı böyle bir günde konuşmak. Ama bir başbakanı televizyonda görünce, şikayet konumunda kendisini konumlandırınca isyan etmemek mümkün değil. Çözüm üreteceksiniz, varlık nedeniniz bu sizin. Eleştirmeyeceğiz? Nasıl eleştirmeyeceğiz? Bu kadar şehidin olduğu yerde iktidara biz alkış mı tutalım? Bizim çözümlerimize kulak tıkamasınlar. Eğer bizim çözümlerimizi beğenmiyorlarsa kendi çözümlerini belirlesinler.

- Gittim yerde bana soruyorlar, niçin AKP’nin çözümlerine destek vermiyorsunuz diye. Ben siz çözüm önerilerini biliyor musunuz diyorum, bilmiyorum diyor. Biz de bilmiyoruz.  Çözüme varız, çözümü kim getirirse desteklemeye de varız. (cnn)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star