Ana Sayfa Siyaset Kılıçdaroğlu "FAKIBABA 'HALK' ADAMI, BİZ DE 'HALK' PARTİSİYİZ"

Kılıçdaroğlu "FAKIBABA 'HALK' ADAMI, BİZ DE 'HALK' PARTİSİYİZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Seçim beyannamesini; "Programında galiba insan unutulmuş" sözleriyle eleştirdi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2011 Pazar 14:58
Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Seçim beyannamesini; "Programında galiba insan unutulmuş" sözleriyle eleştirdi. 

Kılıçdaroğlu kente gelişi sırasında kendisini havaalanında karışlayan Şanlıurfa bağımsız Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı da makamında ziyaret etti.   
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Seçim çalışmalarına katılmak ve Kısas Beldesi'nde düzenlenen Aşure Şenlikleri'ne katılmak üzere bu sabah Şanlıurfa'ya geldi. Aralarında yöresel kıyafetli kadınların da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi GAP Havaalanı'na giderek Kılıçdaroğlu'nu beklemeye başladı. Davul zurna eşliğinde halay çeken kalabalığa çevre il ve ilçelerden gelen CHP'liler de eşlik etti. 
 


FAKIBABA KARŞILADI 

Beraberinde PM Üyesi Ercan Karakaş ve Ahmet Tan ile havaalanına inen Kemal Kılıçdaroğlu'nu, CHP İl Başkanı Vedat Melik ve adayların yanı sıra Şanlıurfa bağımsız Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba da karşıladı. Kılıçdaroğlu, kendisini karşılayan ve SSK Genel Müdürü olduğu dönemde tanıştığı Fakıbaba ile bir süre sohbet etti. 
 

İZDİHAM YAŞANDI 
Karışlamanın ardından VIP salonundan çıkan Kılıçdaroğlu, partililerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Adım atmakta zorlanan Kılıçdaroğlu'nun etrafında koruma polisleri kordon oluştururken, yaşanan izdiham sırasında bazı kişiler ezilme tehlikesi geçirdi. Güçlükle Seçim otobüsüne binen Kılıçdaroğlu'nun aracının önünde bayrak sallayan ve slogan atan çok sayıda kişi uzun süre otobüsün hareket etmesine engel oldu. Kucağına uzatılan başında CHP logolu bandana bulunan bir çocuğu da kucağına alarak seven Kılıçdaroğlu, daha sonra kent merkezine doğru hareket etti. Yüzlerce aracın da eşlik ettiği konvoyun geçtiği güzergahta Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu otobüsün önü zaman zaman partililer tarafından kesildi. Kılıçdaroğlu önüne çıkan partililerini el sallayarak selamlayarak kente ulaştı. 


 

FAKIBABA'YA ZİYARET 
Kent merkezine gelen ve CHP İl binasına gitmesi beklenen Kemal Kılıçdaroğlu, programında değişiklik yaparak havaalanında kendisini karşılayan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya iade-i ziyarette bulundu. Belediye önüne gelen ve burada Fakıbaba tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, kendisine el sallayanları selamlayarak başkanlık makamına çıktı. Burada kendisine ikram edilen mırra kahvesinin tadına bakan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorusu üzerine ziyaret sebebinin Fakıbaba ile aralarında bulunan eski dostluk olduğunu vurguladı. 
 

"FAKIBABA 'HALK' ADAMI, BİZ DE 'HALK' PARTİSİYİZ" 
Fakıbaba'yı belediye başkanı olmadan önce tanıdığını ve SSK Hastanesi Başhekimi olarak kente hizmet ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Fakıbaba daha sonra belediye başkanı oldu ve gerçekten Urfa'ya büyük hizmetler verdi. Urfa'nın tanınmaya pek ihtiyacı yoktu ama kendisinin büyük katkıları oldu, kentin pek çok eserini ortaya çıkardı. Urfa'yı güzel, modern bir kent haline getirdi, olağanüstü güzel bir belediye başkanlığı yaptı" dedi. 
Kılıçdaroğlu, Fakıbaba'nın bağımsız olduğunun hatırlatılması ve ziyaretin siyasi anlamı olup olmadığı yönündeki bir soruyu ise, "Son derece mütevazi, alçak gönüllü hizmet verirken mesai kavramını göz ardı eden değerli bir belediye başkanı olan Fakıbaba bir halk adamı ve halka hizmet ediyor. Kendisi Urfalılara hizmet ediyor, bizimde ismimiz Cumhuriyet Halk Partisi, yani halkın partisi. Biz halkla kucaklaşmak istiyoruz elbette bizim çağrımızın ötesinde sayın Fakıbaba'nın düşüncesi çok önemli. Biz elbette kendisini aramızda görmekten seviniriz" diye konuştu. 
 

BAŞBAKAN'IN PROGRAMINDA İNSAN UNUTULMUŞ 
Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Seçim beyannamesine ilişkin sorusunu da, "Benim şahsen dinleme imkanım olmadı. Yoğun bir programım vardı; ama hem arkadaşlar aktardı, hem de gazetelerden okudum. Şunu söyleyeyim programda galiba insan unutulmuş" şeklinde yanıtladı. 
 

"HALKIN İKTİDARINI KURMAKTA KARARLIYIZ" 
Yaklaşık yarım saat belediyede kalan Kılıçdaroğlu daha sonra 500 metre uzaklıktaki parti binasına yürüyerek gitti. Çok sayıda partilinin de eşlik ettiği yürüyüş sırasında Kılıçdaroğlu, bazı esnaflarla tokalaşıp, etrafı selamladı. Parti binasının önüne gelen Kılıçdaroğlu, burada oluşan yoğunluk nedeniyle binaya çıkamadı ve yakında bulunan bir taksi durağının kulübesine girdi. Kılıçdaroğlu, daha sonra Seçim otobüsü üzerine çıkarak; partisinin milletvekili adaylarını tanıttıktan sonra kalabalığa kısa bir konuşma yaptı. 
Türkiye'de siyasetin zor olduğunu çaba harcayarak zorlukları aşacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Bu ülkede bir çocuğun bile yatağa aç girmediği halkın iktidarını kurmakta kararlıyız . Yeşil kart sayısı en fazla Şanlıurfa'da. Türkiye'de resmi rakamlara göre 12 milyon 715 bin kişi yoksul, yine resmi rakamlara göre bir yılda artan yoksul sayısı 818 bin kişi. Bunu bir kez kabul etmemiz lazım; eğer bir ülkede yoksulluk varsa, bir ülkede çocuklar yatağa aç giriyorsa o dert önce Kemal kardeşinizin derdi olacaktır bunu unutmayın. Şanlıurfa'da; toprağınız var, suyunuz var, bereketli insanlarımız var, buna rağmen yoksulluk fakirlik niye var? Neden ülke iyi yönetilmediği için. Şanlıurfa'da işsizlikte var onu da ben biliyorum. Urfalı göç veriyor başka yerlere, gidiyor yaz aylarında çalışmak için çoluk çocuk. Bunu engellemek için aile sigortasını getiriyoruz, her yoksul ailede kadınların banka hesaplarına 600 lira yatıracağız. En az 600 lira olacak ve kadıncağız gidecek işçi gibi, memur gibi, emekli gibi alışverişini yapacak. "Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Aşure Şenlikleri'ne katılmak üzere Kısas Beldesi'ne hareket etti.

(haberler.com) 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz YSK’dan son dakika İYİ Parti açıklaması

YSK’dan son dakika İYİ Parti açıklaması

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık