Ana Sayfa Türkiye Kılıçdaroğlu: Takipçisi Olacağız

Kılıçdaroğlu: Takipçisi Olacağız

Roboski katliamında yaşamını yitirenler için açılan taziye çadırını ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yaşam hakkı en kutsal haktır.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2012 Pazar 20:25
Kılıçdaroğlu: Takipçisi Olacağız
Roboski katliamında yaşamını yitirenler için açılan taziye çadırını ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yaşam hakkı en kutsal haktır. Devlet de, siyasiler buna saygı göstermek zorundadır" diyerek, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Başbakan Erdoğan'ın bakanlar üzerinden bazı aileleri telefonla arayarak taziyede bulunmasını eleştirerek, "Halkımızla dalga geçti. İşte taziye buradadır" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in de aralarında bulunduğu heyetle birlikte Roboski katliamında yaşamını yitirenler için Gülyazı Köyü'nde açılan taziye çadırını etti. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile köylüler karşıladı. Karşılama sırasında halk sık sık "Biji Serok apo", "Katil Erdoğan" sloganları attı.

Karşılamanın ardından taziye çadırına geçen Kılıçdaroğlu, burada bir konuşma yaptı. Kılıçdaoğlu, "Büyük bir acı yaşadınız. Allah kimseye evlat acısı vermesin. İnşallah bu son olur" diyerek ailelere baş sağlığı dileklerinde bulundu.

"Yaşam hakkı en kutsal haktır" diyen Kılıçdaroğlu, "Devlet de, siyasiler de ve herkes de buna saygı göstermek zorundadır. Yaşanan acılar hepimizindir. Bu olayın sorumlularının açığa çıkarılana kadar takipçisi olacağız" şeklinde konuştu. Ortasu Köyü'nde yaşanan katliamın kabul edilecek bir tarafının olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Burada sizlerle olduğumuz için mutluluk duyuyorum. Acılar bazen toplumları kaynaştırmaya neden olur. Nasıl sevinçlerimizi birlikte yaşıyorsak, acılarımızda birlikte yaşayacağız. Bunların sorumlularını bulup açığa çıkarılmasını sağlayacağız" dedi.

KAPLAN: BAŞBAKAN HALKIMIZLA DALGA GEÇTİ

Ardından konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyete ziyaretleri için teşekkür ederek, "35 canımızın yaşamını yitirdiği olay toplu katliamdır. Bu olay insanlığın en büyük vahşetidir. Mecliste birlikte sorunluları açığa çıkarmak zorundayız. Hukukken de açığa çıkarmak zorundayız" dedi. Katliamın yaşandığı gün İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Başbakanlığı aradığını söyleyen Kaplan, "Aradıktan sonra bana dönen olmadı. Ama kendi çevrelerine yakın kişileri harekete geçirerek, buraya gelmek istediler. Halkımız bunu kabul etmedi. Taziye çadırına 5 kilometre mesafede indiler ve gelmediler. Kimsenin elini sıkmadılar. Acılarını paylaşmadılar" dedi. AKP'li bakanların yaptığı ziyarette, Başbakanın telefon şovu yaptığını belirten Kaplan, "Halkımızla dalga geçti. İşte taziye buradadır. Burada gereken, taziyeler kabul ediliyor. Yarından itibaren mecliste çalışmalarımızı başlatarak, Meclis'e vereceğimiz gensorularla olayın takipçisi olacağız" dedi.

Taziyeye gelmek için yola çıkan CHP'li heyetin kaza yaptığını hatırlatan Kaplan, "Kendi milletvekilleri helikopterlerle gezerken, ana muhalefet partisine bir helikopteri çok gördüler. Karayolundan buraya gelirken trafik kazası geçirdiler. Geçmiş olsun" diye konuştu.

CHP'li heyet, halka yaptıkları sohbetin ardından bölgeden ayrıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurmay Başkanı FETÖ'den gözaltına alındı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star