Ana Sayfa Güncel KILIÇDAROĞLU’NDAN HÜKÜMETE ‘SURİYE’ UYARISI

KILIÇDAROĞLU’NDAN HÜKÜMETE ‘SURİYE’ UYARISI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Suriye’ye girmeye kalkarlarsa bugün yaşadığımız faturadan daha ağırını ödemeye hazır olmalıyız. Bu iş Saray’da oturmaya benzemez” dedi.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2015 Salı 04:50
KILIÇDAROĞLU’NDAN HÜKÜMETE ‘SURİYE’ UYARISI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘Cilvegözü, Reyhanlı, Niğde saldırıları…’

“Baştan beri Suriye politikasının yanlışlığını ısrarla dile getiren tek genel başkanım. Yanlışlıklarını örtmek için beni ve partimi suçlayarak çıkış aradılar. Yeri geldi ‘Biz Ortadoğu’da oyun kurucu, rol dağıtıcıyız’ dediler. Ben de ‘Siz Ortadoğu’da oyun kurucu değilsiniz ama ülkeyi şamar oğlanı haline getirdiniz’ demiştim.

“Bugün Türkiye, onların izlediği politika nedeniyle Ortadoğu’nun ağır faturasını ödüyor. Cilvegözü, Reyhanlı, Niğde saldırıları ödediğimiz bedelin gün yüzüne çıkan terör bölümleridir. 2 milyonu aşkın Suriyelinin gelişi de terör dışındaki yönüdür. Ülkelerini terk etmek zorunda olan Suriyelilerin de Türkiye’de ödedikleri ağır fatura var.

‘Konuşması gereken Başbakan, Cumhurbaşkanı değil’

“Eğer bir ülke dünyadan soyutlanıyorsa, bunu sokaktaki vatandaşın da düşünmesi lazım. Bu sözüm, AKP’ye yüzde 40’ın üzerinde oy veren kardeşlerimedir. Türkiye’nin itibarını korumak sadece benim değil, 77 milyon vatandaşın ortak görevi olmalı. Şimdi bir geçici hükümet var, bunu unutmasınlar. Bu hükümetle Suriye’ye girme senaryoları tartışılıyor. Bu konuda önce konuşması gereken Başbakan’dır, Cumhurbaşkanı değil. Önce Cumhurbaşkanı konuşuyor, sonra Başbakan konuşuyorsa yönetimde sorun var demektir. Vesayetin henüz aşılmadığını gösterir bu.”

İlker Başbuğ’un açıklamaları

“Suriye’ye girmeye kalkarlarsa bugün yaşadığımız faturadan daha ağırını ödemeye hazır olmalıyız. Bu iş Saray’da oturmaya benzemez. Uluslararası dengeleri baştan beri AKP hükümeti okuyamadı, o nedenle bu noktaya geldik. Şimdi hiç değilse ‘Bu iş Suriye devleti ile çözülsün’ diyen İlker Başbuğ’un sözlerine kulak versinler. Türkiye’yi maceraya sürüklemesinler. Uyarıyorum, sakın ha! Bu senaryo Türkiye’ye ağır bedeller ödetti, ödetmeyi sürdürür.

‘Sağduyuya davet ediyorum’

“En tehlikeli olanı dış politikayı iç politika unsuru haline getirmektir. Maalesef AKP bunu yaptı. Korkarım devam etme niyetinde. Bu ülkenin sadece bir yurttaşı olarak da hükümeti sağduyuya davet ediyorum. CHP Genel Başkanı olarak ise Türkiye’yi maceraya sürüklememeleri için uyarıyorum; çünkü bedeli ağır olur. Bedeli de siyasilerden çok sokaktaki vatandaş öder.

“O nedenle sokaktaki vatandaşa özellikle sesleniyorum. Ezidiler’in yaşadığı dram gazetelerin manşetlerinde yer alıyor. Bu dramı yaşatanlar kimler? Bu politikayı güdenler kimler? Savaşı son çare olarak değil de ilk çare olarak düşünen bir zihniyet, ülkeyi aydınlığa, refaha taşıyamaz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz Tipioğlu annesini kaybetti.

Tipioğlu annesini kaybetti.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık