Ana Sayfa Dünya KİLİSE, İSLAM İÇİN IŞIKLARINI SÖNDÜRECEK

KİLİSE, İSLAM İÇİN IŞIKLARINI SÖNDÜRECEK

El Cezire Türk'ün haberine göre, Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı 'Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar'a (PEGIDA) tepki olarak Pazartesi günü Köln kentinde düzenlenecek gösteriye destek büyüyor.

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2015 Cuma 15:16
KİLİSE, İSLAM İÇİN IŞIKLARINI SÖNDÜRECEK
PEGIDA'ya tepki olarak pazartesi Köln kentindeki gösteri sırasında Köln Katedrali'nin ışıkları söndürelecek.

Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA'ya tepki olarak pazartesi Köln kentinde düzenlenecek gösteriye destek büyüyor. Köln Katedrali de gösteri sırasında ışıklarını söndürecek.

El Cezire Türk'ün haberine göre, Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı'Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar'a (PEGIDA) tepki olarak Pazartesi günü Köln kentinde düzenlenecek gösteriye destek büyüyor. Türk toplumu, sivil toplum kuruluşları ve kiliselerin katılacağını açıkladığı gösteri sırasında ünlü Köln Katedrali ışıklarını söndürecek.

Katedralin Sorumlusu Norbert Feldhoff, gösterinin düzenleneceği 18:30 – 21:00 arası binanın ışıklandırmasının söndürüleceğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in PEGIDA'ya karşı sert eleştirilerle dolu yılbaşı mesajının ardından PEGIDA karşıtı gösteriye desteklerini açıklayan siyasetçilerin sayısı artıyor. Sosyal Demokrat Parti milletvekillerinden Rolf Mützenich, Köln’deki protestonun ‘çok önemli ve uygun bir tepki’sözleriyle övdü.

'HIRİSTİYANLIKLA ALÂKASI YOK'

Federal Parlamento’daki Dış İlişkiler Komitesi’nin Hristiyan Demokrat (CDU) Başkanı Norbert Röttgen ise “Ben Katolik’im. Ama kardeşlerimize karşı propaganda yapmanın Hıristiyanlıkla alakası yok." dedi. Özgür Demokrasi Partisi (FDP) lideri Christian Lindner de PEGIDA gösterilerini ülkedeki özgürlüklere saldırı olduğunu söyledi.

Ekim ayında doğudaki Dresden kentinde 200 kişiyle başlayan Pegida gösterileri en son 17 bin’e ulaştı. Her pazartesi toplanan PEGIDA göstericileri, İslam ve göçmen karşıtı sloganlar atıyor. PEGIDA, orta sınıf gösterisi olarak başlasa da zamanla İslam karşıtları, yabancı düşmanları ve doğuda yükselişe geçen neo-Nazi grupların da katıldığı büyük bir oluşuma dönüştü.

 

 

Odatv.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star