Ana Sayfa Siyaset Kimler ‘Evren Asla Yargılanamaz’ Demişti

Kimler ‘Evren Asla Yargılanamaz’ Demişti

12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren, dönemin Hava Kuvvcetleri komutanı Tahsin Şahinkaya ile diğer askeri sorumlululara ilişkin yargı sürecinin başlaması referandum süreci öncesi tartışmaları gündeme getirdi.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2011 Çarşamba 11:05
Kimler ‘Evren Asla Yargılanamaz’ Demişti
Anayasa(nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasının da içinde bulunduğu pakete karşı çıkan bazı muhalefet sözcüleri, hukukçular ve yazarlar “referandumun aldatmaca olduğunu” ve “Evren ve arkadaşlarının asla yargılanamayacağını” ileri sürmüşlerdi. Bazı yazarlar, “Enayi olmadığım için 12 Eylül yargılanacak yalanına inanmıyorum” diyecek kadar ileri gitmişlerdi.

Kılıçdaroğlu: Yargılayamazlar

Ancak geçici madde referandumla kaldırıldı, önceki gün de Ankara Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen, darbenin lideri Kenan Evren’i 2.5 saat sorguladı. Anayasa değişikliğinin içine konulan geçici 125. maddenin bir göz boyamaca, halkı kandırmaca, vatandaşı enayi yerine koyma girişimi olmadığı ortaya çıktı. Star Gazetesi “Evren’i yargılayamazlar” diyenleri tek tek hatırlattı:

Kemal Kılıçdaroğlu (CHP lideri): Referandumdan sonra darbecileri yargılayacaklarmış, buyursunlar yargılasınlar, nasıl yargılayacaklarsa. 12 Eylül darbecileri yargılanamayacak, zaman aşımı söz konusu.

Muharrem İnce (CHP Grup Başkanvekili): 12 Eylül’de ‘Kenan Evren’i yargılayacağız’ diye bu milletten oy istediler ama kabahat Başbakan’da değil, kabahat o dönek solcuların. Bir de ‘Yetmez ama Evet’ dediler. Millet kandırılmıştır.

Bahçeli: Vatandaşı kandırdılar

Devlet Bahçeli (MHP lideri): Referandumda MHP tabanından ‘12 Eylül’ü yargılayamazlar. Bu bin kandırmaca” diye hayır oyu isteyen Bahçeli, referandumun ardından “Hükümetin 12 Eylül’de hesaplaşma sözlerinin ne kadar ucuz bir kandırmaca olduğu netlik kazandırmıştır.” demişti.

‘Asla yargılanamazcı’ hukukçular

Yekta Güngör Özden (Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı): Öncelikle o dönemdeki idamlar Meclis’ten geçtiği için bu kararı verenlere bu madde ile bir şey yapılamaz.

Sabih Kanadoğlu (Eski Yargıtay Başsavcısı): Bu tekrar yargılama yolunu açacak bir hüküm değildir.

Emine Ülker Tarhan (Eski YARSAV Başkanı-CHP adayı): Bu bir illüzyondur. Özgürlük illüzyonları satıyorlar. Bu düzenleme ile gerçekten yargılanmalarını olanaklı görmüyorum.

Rant devşirmek istiyorlar

BDP: AKP’nin 12 Eylül’le hesaplaşacağız söylemi yalanların en büyüğüdür. AKP, bu söylemiyle 12 Eylül’ün yarattığı mağduriyetleri sömürmekte buradan rant devşirmektedir.

TKP: 12 Eylül Anayasası ile hesaplaşma olarak pazarlanmaya çalışılması, daha önce de benzer örneklerini gördüğümüz, halkı aptal yerine koyan, aldatmaya ve kandırmaya dayalı AKP tarzı politik bir hamledir.

DİSK: Burada 12 Eylül’le bir ‘hesaplaşma’ kesinlikle yok. Ama öyle anlaşılıyor ki içten olmayan ve ince bir ‘hesaplama’ sözkonusu...

‘Buna inanacak kadar enayi miyiz’

Mehmet Y. Yılmaz (Hürriyet): Referandum’da “hayır” oyu vereceğim. 12 Eylül 2010 referandumunun, 12 Eylül 1980 Anayasası ve düzeni ile bir hesaplaşma olacağı palavrasına karnım tok... (...) Görelim bakalım kim doğru söylüyormuş? Darbecilerin yargılanacağını söyleyenler mi, yoksa bunun göz boyamak için Anayasa Değişikliği metnine konulmuş bir hüküm olduğunu söyleyenler mi?...”

Yalçın Doğan (Hürriyet): Referandumda milleti ve bu arada bazı safları, üstelik aklı başında geçinen anlı şanlı yazarları evet oyu için uyutma yollarından biri de, 12 Eylül’le hesaplaşmak değil mi? Gerçi, referandumda ilgili maddenin kaldırılmasıyla 12 Eylül ile hesaplaşmak arasında hiç bağ yok ama olsun, yine de darbelerle hesaplaşmak gibi, delikanlı bir proje önümüze gelmiyor mu?

Ahmet Hakan (Hürriyet): Anayasa değişikliğine ‘Evet’ dersek...12 Eylül’ü yapanlara yargı yolu açılacakmış. Bunu söyleyenlere sadece şunu demek isterim: Siz kimi kandırıyorsunuz? 12 Eylül’ü yapanları köşklerinde ağırlayanların, işin bu ‘zamanaşımı’na zerre kadar dikkat kesilmediklerini sanacak kadar enayi miyiz biz.

Ece Temelkuran (Habertürk): Memleket bildiğin enayi yerine konuyor. 12 Eylül hesaplaşması martavalını alan yürüyor.

Nuray Mert (Hürriyet): İsteyen, bu Anayasa Değişikliği paketinin 12 Eylül ile bir şekilde hesaplaşma olduğu hayaline kendini kaptırabilir.

Sırrı Süreyya Önder (Radikal): Ortada 12 Eylül generallerinden sorulacak bir hesap zırvalığı da kalmadığına göre ne yapacaksınız?

Oğuzhan Müftüoğlu (Birgün): AKP’nin bu meseleyi bir demokratikleşme ve 12 Eylül’le, darbecilikle hesaplaşma gibi yutturmaya çalışmasının, sol adına savunulamaz.

F. Banu Doğan (Ortadoğu): Referandumdan “evet” çıksa dahi 12 Eylülcülerin asla yargılanamayacağını bildikleri halde hala milletimizi bölüyorlar.

Odatv: Darbecilerin yargılanacağı söylemi ölü doğmuştur. Yine de bütün hukuki veriler tersini gösterirken hükümet yanlısı yandaş ve liberal medyanın bu söylemi tutturması kendilerinin büyük bir aldanmışlık içinde olduğunu göstermektedir.


(haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star