Ana Sayfa Siyaset KIŞANAK "İKİNCİ BİR DRAM, TRAVMA YAŞATILMAMALI"

KIŞANAK "İKİNCİ BİR DRAM, TRAVMA YAŞATILMAMALI"

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, ''İkinci bir dram, ikinci bir travma ve ikinci bir cezalandırma bu insanlara yaşatılmamalı'' dedi.

Giriş Tarihi: 17 Haziran 2012 Pazar 16:56
KIŞANAK
Kışanak, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve bazı partililerle Eyyübiye Mahallesi'nde bulunan Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuşta gece yaşanan olayla ilgili incelemelerde bulunduktan sonra çıkışta gazetecilere açıklama yaptı.

Olaydan duyduğu üzüntüyü dile getiren Kışanak, eleştirdiği yargı sisteminin değiştirilmesini istedi.


Cezaevinin kapasitesinin üzerinde mahkum bulundurulduğunu iddia eden Kışanak, bu konuyu sürekli gündeme getirdiklerini ifade etti.


Gültan Kışanak, daha önce de cezaevinin kapasite sorunlarıyla gündeme geldiğini savunarak, şunları kaydetti:


''İkinci bir dram, ikinci bir travma ve ikinci bir cezalandırma bu insanlara yaşatılmamalı. Geçen yıl da bu cezaevinde yaşanan koşullar ve baskılar nedeniyle, insanlık dışı yaşam koşulları nedeniyle yine bir koğuşta yataklar ateşe verilmişti. Arkasından sürgün yaptılar. Sürgünün çözüm olmadığı bugün ortadadır. İki yıl önce de burada yaşanan koşulları protesto etmek için bir kişi bedenini ateşe verdi. Urfa cezaevi, bu kadar insanlık dışı yaşam koşulları nedeniyle isyan etmiş, feryat etmiştir. Bir kişi yaşamını yitirmiş, bir kez koğuş ateşe verilmiş. Defalarca milletvekilimiz açıklama yapmış, insan hakları kuruluşları açıklama yapmış. Aileler feryat, figan etmiş. Çözüm bulmamış bir yönetimin, bir Adalet Bakanı'nın, bir cezaevi yönetiminin yapması gereken şey, onurluca istifa etmektir. Göz göre göre gelen bu ölümde, açıkça hiçbir suç yoksa tedbir almamak suçtur.''


Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde gece, bir koğuşta mahkumlar arasındaki kavganın ardından çıkan yangında, 13 kişi ölmüş, 5 kişi yaralanmıştı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık