Ana Sayfa Urfa Haberleri Kışanak Urfa'da "İrademe Sahip Çıkıyorum" Yemekli Toplantısına Katıldı(video)

Kışanak Urfa'da "İrademe Sahip Çıkıyorum" Yemekli Toplantısına Katıldı(video)

BDP eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Şanlıurfa’da BDP il örgütü tarafından yapılan yemekli "Buradayım İrademe Sahip Çıkıyorum" yemekli toplantısına katıldı

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2012 Pazar 17:47
Kışanak Urfa'da
BDP il örgütü tarafından yapılan yemekli buradayım irademe sahip çıkıyorum yemekli toplantısına katılmak üzre Şanlıurfa'ya gelen BDP eş Genel Başkanı Gülten Kışanak ve  BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Şanlıurfa İl Örgütü tarafından düzenlenen Dayanışma Gecesi’ne katıldı.

Yaklaşık bin beşyüz kişinin katıldığı programda demokrasi şehitleri adına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında zafer işaretleri yapan kalabalıktaki bazı kimseler, Kürtçe, ‘Şehit namırın.’ (Şehitler ölmez) sloganları attılar.ı


Toplanıda bir konuşma yapan Kışanak, hükümetin Kürt halkını yok etmek istediğini savunarak  "Kürt halkının örgütlü gücünü dağıtarak, Kürt halkının örgütlü mücadelesini tasfiye ederek, ‘Kürt sorunu artık yoktur’ aşamasına geleceklerini kimse zannetmesin. Bunların niyeti bu. Başbakanın seçim sürecinde söylediği ‘Kürt sorunu artık yoktur’ sözünün altında yatan gerçek buydu. Bizi yok etmek istiyorlar. Örgütlü gücümüzü yok etmek istiyorlar. Direnişimizi yok etmek istiyorlar. Böylece Kürt sorununu ortadan kaldırmak istiyorlar. Binlercesini tutuklasanız da, binlercesi yine bu mücadelenin saflarında yer alacak, direnişi ve mücadeleyi örgütleyecek. Kutluyorum bu nedenle Kürt halkını" dedi.


Uludere’de yaşanan ve 35 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaya değinen Kışanak, şöyle konuştu: “Bir katliam yaptılar. Halkımıza, bizlere gözdağı vermek için bu katliamı yaptılar. Ama daha ilk andan, ilk dakikadan itibaren bunların oyunları boşa çıktı. Köylüler, Uludere halkı, Botan halkı, tüm Kürt halkı; vicdanı ve insafı olan herkes ayağa kalktı. İsyan etti, yüreğimiz ve dilimiz isyan etti. Bu katliamı kabul etmediğimizi her fırsatta ifade ettik. Yaşayarak görüyoruz ki; karşımızdakiler, bu mücadeleye karşı duranlar, savaş çığırtkanlığı yapanlar, bu savaş politikasını gündeme sürüp, yürütenler yönetenler gerçekten de insanlık ve vicdanlarını yitirmiş durumdalar. 35 gencecik insanın yaşamını yitirdiği bir günde, 19’u çocuktu. Paramparça olmuş bedenlerini bizim arazide topladığımız bir gürde; 20 saat sustular. Keşke hep sussaydılar, keşke hiç konuşmasalardı. 20 saat sonra konuştuklarında da, ‘Operasyon kazası’ dediler. Bu insanlık, vicdan, adalet, İslamiyet, inançlar ve bütün insani değerler adına utanılacak bir sözdür. Bu sözü söyleyenlerin yerin dibine girmesi lazım. 19’u çocuk, 35 gencecik insan bedeninin paramparça olduğu bir günde kendisine insanım diyen bir zatın, 20 saat susup sonra çıkıp ‘Operasyon kazası’ diyorsa; bu gerçekten de sözün bittiği, insanlığın ve vicdanın bittiği noktadır." dedi

Kışanak, ayrıca Kürt sorununun takipçisi olacaklarını kaydederek, şöyle devam etti: “AKP hükümeti, Başbakan diyor ki; ‘Bunlar iktidarı devirmeye çalıştılar. Biz onun için davacıyız, şikayetçiyiz.’ Biz Kürt halkı olarak, BDP olarak, örgütlü Kürt direnişi olarak bunlardan binlerce kez davacıyız. Onlar bir kere davacı, biz binlerce kez davacıyız. Ama bizim davamızı görecek bağımsız bir yargı yok ortada. Bizim davamızın adaletteki karşılığı AKP hükümeti tarafından tutsak alınmış. AKP hükümeti, sadece ve sadece devlet içerisinde iktidar paylaşımının kavgasını veriyor. İstiyorlar ki Tayyip Erdoğan’dan başka bir güç odağı kalmasın. Onların derdi; iktidarı paylaşmak, devletin gücünü ele geçirmek, devletin gücünü paylaşmak. Ama bizim davamız; mazlum bir halkın davası, yakılıp yıkılan 4 bin köyün davası, 17 bin faili meçhulün davası, dağlarda katledilen 40 bin Kürt gencinin davası. Bu bir insanlık davası, bunun davacısı ve takipçisiyiz. İki elimiz onların yakasında. Bu halka hesap verecekler. Bu mazlum halkın çektiği acıların hesabını verecekler.”

KIŞANAK - BAŞBAKAN'DA TUTUKLANMALI

İnternet  Andıcı Davası’nda mahkemeye Başbakan Erdoğan’ın imzası ile sunulan bir belgenin olduğunu iddia eden Kışanak, Başbakan Erdoğan’ın dava kapsamında tutuklanan eski Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un yanına konulması ile ülkede adalet olacağını savundu.

Kışanak, şunları söyledi: “Göstertmelik davalarla bu işi pekiştirip devlet içerisinde iktidarın gücünü paylaştıktan sonra bu defteri kapatmaya çalışıyorlar. Bir internet andıcı davasından bahsediyorlar. İlker Başbuğ bu nedenle tutuklandı. Ama mahkemeye bile intikal eden, sonrasında örtbas edilip gizli kurye ile yeniden Genel Kurmay’a gönderilen bir belge var. O belgenin altında da başbakan Erdoğan’ın imzası var. O da diyor ki; ‘DTP’yi susturun, Kürtleri susturun, Kürtlerin basınını susturun. Kürtlerin davasına sahip çıkan insan hakları kuruluşlarını susturun.’ Bu belgeyi hazırlayan, bu andıcı hazırlayan, İlker Başbuğ’la, Genel Kurmay’la işbirliği yapan Tayyip Erdoğan’ın ta kendisidir. O zaman Başbakan’ın yeri, Başbuğ’un yanıdır. İlker Başbuğ’un yanına, Tayyip Erdoğan giderse; bu ülkede adalet var diyebiliriz, bağımsız yargı var diyebiliriz. Çünkü aynı belge, o mahkemenin önüne gitti. Genel Kurmay özel kurye ile yanlışlıkla göndermişti. Ama duruşmada kısmen okundu, gerisi zarfa konup, mühürlenerek Genel Kurmay’a gönderildi. Suç ortağı Tayyip Erdoğan’dır. Ama Tayyip Erdoğan sanıyor ki; ben buna yön verirsem, Bölücülükle Mücadele Eylem Planı adı altına Kürtleri susturacak bir plan hazırlarsam, ben de bu insanlarla ortak olurum, bunlarla anlaşır, uzlaşırım. E bir yerde de anlaşamamışlar. Onların anlaşamadığı yerin hesabını şimdi mahkeme görüyor. Ama bize karşı uygulanan adaletsizliği, hukuksuzluğu kimse görmüyor. Bunun davasını da biz sürdüreceğiz. Biz mücadelemizle, bunların hepsinden hesap soracağız. Bu ülkeye barışı, özgürlüğü ve onurlu bir yaşamı getireceğiz.”dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Urfa'da yeni tehlike: İnternet kafeler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık