Ana Sayfa Urfa Haberleri KISAS 9. AŞURE VE KÜLTÜR ETKİNLİĞİ BAŞLADI

KISAS 9. AŞURE VE KÜLTÜR ETKİNLİĞİ BAŞLADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin: "Bizim Türkiye olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün deyimiyle önce yurtta barış, sonra da komşu ülkelerimizde cihanda barışı sonuna kadar savunmak zorundayız"

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2012 Pazar 16:03
KISAS 9. AŞURE VE KÜLTÜR ETKİNLİĞİ BAŞLADI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''Bizim Türkiye olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün deyimiyle önce yurtta barış, sonra da komşu ülkelerimizde, cihanda barışı sonuna kadar savunmak zorundayız'' dedi.
Tekin, Şanlıurfa'nın Kısas beldesinde düzenlenen 9. Aşure ve Kültür Etkinliğinde yaptığı konuşmada, Suriye'de yaşanan olaylara değindi.
Bölgedeki vatandaşlarla sınır ötesinde (Suriye) yaşayan insanlar arasında herhangi bir farkın bulunmadığını ifade eden Tekin, şunları kaydetti:
''Nasıl ki burada Türk'ü ile Kürt'ü, Arap'ı, Alevi'si ve Sünni'siyle kardeşçe yaşamasını bildiysek o bölgedeki insanların da aynı duygularla yaşamasını çok arzu ediyoruz. Bir buçuk yıl önce sayın Başbakan ve iktidar yetkilileri komşu ülkelerle iyi ilişkilerin oluşması için çok ciddi çaba sarf ettiler. Biz de bunu ana muhalefet olarak takdirle karşıladık. Uzun süredir beklentimiz olan en azından toplumun beklentisi olan bir komşuluk ve kardeşlik ilişkisi oluşması hepimizi çok mutlu etmişti. Bu vesileyle gerek bu bölgedeki insanlarımız gerekse sınır ötesinde Suriye'de yaşayan insanlar, her iki devlete güvenerek, çok ciddi ticari ilişkilere girdiler. Sonra ansızın ne olduysa hiçbirimizin farkında olmadan iki kardeş ülke iken hatta diplomatik kuralların ötesine geçerek, ortak bakanlar kurulu toplantısı yapacak kadar yakın ilişkide olduğumuz bir ülke ile şimdi neredeyse savaşacak vaziyete gelmişiz. Burada bu sıkıntıyı en çok yaşayan sizlersiniz. Bizim Türkiye olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün deyimiyle önce yurtta barış, sonra da komşu ülkelerimizde, cihanda barışı sonuna kadar savunmak zorundayız.''

-''Komşu ülkelerle ilişkiler''

Tekin, ülkeler arasında zaman zaman sıkıntılar olabileceğini ancak birbirine çok benzeşen iki kardeş ülke arasındaki sıkıntıların savaşa ve husumete dönüşmesinin herkesi yaralayacağını kaydetti.
Türkiye ve Suriye yöneticilerinin bu hassasiyeti gözetmesi gerektiğini ifade eden Tekin, şöyle devam etti:
''Kardeş kanına ya da kardeşler arasında savaşa hiçbirimizin gönlü razı olmaz. Umut ediyorum ki barışın, sevginin ve hoşgörünün egemen olduğu ilde, 'Peygamberler diyarı'nda bu ülkeyi yönetenler, bizleri ve sizleri duyacaktır. Sadece Suriye ile değil, hiçbir komşu ülkemizle husumet içinde olmamız ya da onlarla savaşa girebilecek durumda olmamız bize hiçbir zaman yarar getirmeyeceği gibi inançlarımıza da aykırı olur. Aşure farklı ürünleri bir araya getirerek, bir lezzet bir tat getirmiştir. Aslında bu coğrafyaya uyum sağlamış ki Urfa'sından Ortadoğu coğrafyasına baktığımız zaman farklı mezhepler, farklı diller ve inançlar barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşamasını becermişler. Bu vesileyle umut ediyorum ki gerek iç barışımız gerek dış barışımızda aşure bir vesile olur. Kardeşliğimizi, dostluğumuzu, bütünlüğümüzü bozanların karşısında dimdik birlik ve beraberlik içinde olmak zorundayız. Bu vesileyle aşure etkinliklerini kutlarken aynı zamanda Kutlu Doğum Haftasını kutluyoruz.''
Hacıbektaş Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy da Türkiye'nin tarih boyunca pek çok kavmin gelip geçtiği, pek çok medeniyetin oluştuğu bunun sonucu olarak da farklı din ve ırktan insanın yaşadığı ülke olduğunu söyledi. Ulusoy, el ele ve kardeşçe yaşanılması gerektiğini kaydetti.
Etkinliğe, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Al, İl Müftüsü Ramazan Tahiroğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Konuşmaların ardından katılımcılara aşure ikramında bulunuldu.

aa
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star