Ana Sayfa Eğitim KIZ LİSESİNDE KERMES VE ÖDÜL GÜNÜ

KIZ LİSESİNDE KERMES VE ÖDÜL GÜNÜ

Şanlıurfa Kız Lisesi, fakir öğrenciler yararına bir kermes düzenledi. Okul bahçesinde yapılan kermese öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Giriş Tarihi: 6 Mayıs 2012 Pazar 14:25
KIZ LİSESİNDE KERMES VE ÖDÜL GÜNÜ
Yapılan kermese İl Milli Eğitim Müdür Ahmet PALA, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Sarmış ve okul müdürleri katıldı. İki etkinliğin bir anda yapıldığı okulda önce kermes başlatıldı. Sonra da en çok kitap okuyan öğrencilerin ödüllendirilmesine geçildi.Yarışmaya katılan 750 öğrenciye kitaplar ücretsiz dağıtıldı. Öğrencilere kitapla ilgili elli sorudan oluşan test sınavı yapıldı. Sınavda dereceye giren ilk on öğrenciye ödül dağıtıldı.Ödül töreninde konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala okumanın önemine dikkat çekerek, “Değerlerle donatılmış nesil yetiştirmek gerekir. Değerlerinden, kültüründen kopuk bir nesilden gelecekte bir icraat yapması beklenilemez. Ancak bu tür mefhumlara sahip nesil, yani okuduğu kaynaklardan beslenirken kültürünü, değerlerini, geçmişini iyi tanıyan ve onu benimseyen fertler gelecekle ilgili güzel çalışmalara imza atabilir.En çok okuyan öğretmenler olması gerekirken üzülerek belirteyim ki en az okuyan konumda olmuşlar. Bu imaj düzeltilmesi gerekir. Biz okuyalım ki çocuklar da okusun. Yani sözümüze bakıp okumayacaklar, yaptıklarımıza bakıp okuyacaklar. Dolayısıyla ilk önce bizler, anneler babalar okuyacak, öğrenciler de bizi örnek alıp okuyacaklardır.Urfa’nın eğitim alanındaki yükselişi okumakla, çalışmakla olacaktır. Bunu birlikte başaracağız inşallah.”dedi.Sonra öğrencilere seslenerek hayatta size yapılan iyiliğe karşı “teşekkür etmeyi”, yaptığınız hatadan ötürü karşınızdaki kişiden “özür dilemeyi”, münakaşa ve tartışmalarda “haklısın” demeyi asla ihmal etmeyin,dedi. Bütün kin, nefret ve düşmanlıkların önüne geçmek için bu üç kavramın önemine dikkat çekerek, teşekkür etmek, özür dilemek ve haklısın demek kişiyi alçaltmadığını bilakis yücelttiğini söyledi.Konuşmasının sonunda umutlu olduğunu önümüzde güzel günlerin bizi beklediğini belirterek “Bütün gücümüzle hatta gücümüzün üstünde bir güçle çalışacağız. Genç kuşak bizim için çok önemlidir. Bir gencimizi bile sokağa atmaya veya terk etmeye lüksümüz yok.” dedi.Yarışmada birinci olan Rukiye KARATAŞ’A yarım altın, ikinci Hülya DAĞ’a fotoğraf makinesi, üçüncü Mine KILIǒa çeyrek altın ve kitap seti, dördüncü Mukaddes ÇİÇEK’ e çeyrek altın, 5.6.7.8.9. ve 10. Olan öğrencilere de 100 ‘er lira para ödülünü İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet PALA, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Sarmış ve programa katılan okul müdürleri Müslüm Karabulut, Mehmet Vural, Muzaffer Avur, Nuri Tufan, Vedat Yapalak ve Ayşe Baytak verdi.Kermesin düzenlenmesinde emeği geçen Matematik öğretmeni Dilek İKBAL bu tür faaliyetlerle öğrenciler arasında yardımlaşma ve dayanışma duygusunun geliştiğini, bu etkinliğin her yıl geleneksel olarak devam ettiğini ifade etti.

.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Şanlıurfa Kız Lisesi Okul Müdürü Müslüm KARABULUT, bu tür etkinliklerle öğrencilerde kitap okuma isteğinin arttığını ve bu tür etkinliklerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirtti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık