Ana Sayfa Eğitim Kız Öğrencilerden Taç Giyme Merasimi

Kız Öğrencilerden Taç Giyme Merasimi

Diyanet işleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve İl Müftüsü Ramazan Tahiroğlu, 15.D.S.İ. Bölge Müdürlüğü Konferans salonunda İl Müftülüğüne bağlı Fatih Kız Kur’an kursundan mezun olup hıfzını tamamlayarak hafız olan 16 öğrencinin taç giyme (hafızlık merasimi) programına katıldı.

Giriş Tarihi: 31 Temmuz 2011 Pazar 21:48
Kız Öğrencilerden Taç Giyme Merasimi
(GAPHA)Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Kur’an tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İl müftü Yardımcısı Şadiye Yılmaz yaptı. Konuşmasında Kur’an kursları ve hafızlığın öneminden bahsetti.
Şanlıurfa İl Müftümüz Ramazan Tahiroğlu konuşmasında; “Şüphesiz dünyadaki en büyük şeref mü’min olmaktır. Bunlar içerisindeyse, şereflerin en büyüğü "Hâmil-i Kur’an" yani hafız olma şerefidir. Kur’anı öğrenecek kişiye öncelikle hafızlığın önemi anlatılmalı, sonra bu işi sevdirmeli, kabiliyetine göre daima teşvik etmeli ve en önemlisi Kur’an eğitimini iyi bilen,  ağzı düzgün birisinden almalı ve çok Kur’an dinlemeli ve okumalıdır. İlimizde kız öğrencilere yönelik bu şartlara haiz Fatih Yatılı Kız Kur’an Kursumuz mevcut olup her yıl onlarca hafıze yetiştirmektedir. Böyle değerli hafız öğrenciler yetiştirdiklerinden dolayı hocalarımızı tebrik ediyorum.” Diyerek konuşmasını tamamladı.
Programda konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, kız öğrencilerin yetiştirilmesinde emeği geçenleri tebrik ederek, kızların Kur'an kurslarına daha çok ilgi gösterdiğini belirtti. Ailenin temel taşının anneler olduğunu, iyi eğitim almış ve Kur'an-ı Kerim'i öğrenmiş annelerin yetiştireceği nesillerin de çok daha farklı olacağını anlatan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Belki bizim bugüne kadar çok ihmal ettiğimiz bir alandı kız çocuklarımız ve kurslarımız. İftiharla söyleyebiliriz ki son yıllarda kız Kur'an kursu öğrencilerimizin ve hafızalarımızın sayısı erkeklerin sayısını aşmış durumdadır. Bu benim için çok anlamlı. Kızlarımız için tebriğe şayan, erkeklerimiz için ise düşündürücüdür. Bu kızlarımızın atak ve çalışkan oluşunu gösteriyor. Kızlarımızın Kur'an'a ilgisi görülürken öbür taraftan erkek çocuklarımızın bu konuda biraz zaaf gösterdiği ortaya çıkıyor. Erkek Kur'an kurslarımızın sayısı da öğrencisi de artmalıdır. Bunun için hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Kur'an hepimizin Kur'an-ı, sadece kızlarımıza emanet kalırsa, kızlarımıza haksızlık etmiş oluruz. Erkekler de görevlerini yapmamış olur.'' Dedi.
Başkan Yardımcısı Yılmaz konuşmasını bitirdikten sonra İl Müftüsü Ramazan Tahiroğlu ile birlikte Fatih Kız Kur’an kursunda hıfzını tamamlayarak hafız olan 16 öğrenciye altın, Kur'an-ı kerim ve İslam İlmihali hediye edildi. Ayrıca programda öğrenciler tarafından hazırlanan ilahi, kaside,naat ve şiir dinletisi ile İl müftülüğü tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi izleyicilere manevi dakikalar yaşattı
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star