Ana Sayfa Ekonomi KKA, 83 milyon TL’yi yatırıma yönlendirdi

KKA, 83 milyon TL’yi yatırıma yönlendirdi

Karacadağ Kalkınma Ajansı (KKA) Kalkınma Kurulu Başkanvekili Ziraat Yüksek Mühendisi Müslüm Coşkun, 2 yılda yaklaşık 83 milyon TL’nin yatırıma yönlendirildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2011 Perşembe 18:15
KKA, 83 milyon TL’yi yatırıma yönlendirdi
Karacadağ Kalkınma Ajansı (KKA) Kalkınma Kurulu Başkanvekili Ziraat Yüksek Mühendisi Müslüm Coşkun, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın, mali destek programları kapsamında 43 milyon TL hibesine karşılık, proje sahiplerinin de 40 milyon TL eş finansman sağladığını, böylece 2 yılda yaklaşık 83 milyon TL’nin yatırıma yönlendirildiğini söyledi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı 2011 yılı 2. Kalkınma Kurulu Toplantısı, 28 Aralık 2011 günü, ajansın Diyarbakır’daki hizmet binasında gerçekleştirildi.


Toplam 100 kişiden oluşan Kalkınma Kurulu’nda, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerindeki kamu kuruluşları, meslek örgütleri, üniversiteler, yerel yönetimler ve STK’ların temsilcileri yer alıyor.


Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın “Danışma Organı” olarak görev yapan Kalkınma Kurulu, yılda en az iki kez toplanıyor ve TRC2 Bölgesi’nin (Diyarbakır ve Şanlıurfa) sorunlarına, tanıtımına, potansiyeline ve önceliklerine yönelik olarak Ajans Yönetim Kurulu’na yapılacak tavsiyeleri belirliyor.

BÖLGESEL KALKINMA, KÜRESELLEŞMENİN GEREĞİ

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun’un, ajansın faaliyetleri konulu konuşmasıyla başlayan toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Toplantıyı yöneten Kalkınma Kurulu Başkanvekili Zir. Yük. Müh. Müslüm Coşkun, dünyada yaşanan hızlı küreselleşmenin beraberinde ekonomik ve sosyal açıdan entegrasyon süreci yaşandığına dikkat çekerek, bu süreçle birlikte ülkeler arasında rekabetin arttığını, ulusal kalkınmada bölgelerin öneminin böylece gündeme geldiğini söyledi.


Kalkınmanın öncü ve itici gücü olarak yerel ve bölgesel dinamiklerin önemine değinen Coşkun, “
Ülkemizde 1980’li yıllardan başlayarak hızlı bir dışa açılma, ekonomi politikalarında yapısal dönüşüm ve uluslararası piyasalara entegre olma süreci yaşanmıştır.


1990’lı yıllarda dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan ekonomik krizler, ülkemizi de etkilemiş ve bu yıllar ülkemizin ekonomi tarihinde
“krizli yıllar” olarak yer almıştır.


Ancak, bu krizlerde dibe vuran ülkemiz ekonomisi, alınan doğru tedbirlerle 2000’li yıllarda tekrar tırmanışa geçmiş ve 2008 yılında yaşanan ekonomik krizden başarı ile çıkarak, dünyanın en hızlı büyüyen ikinci büyük ekonomisi olmuştur” dedi.REKABET GÜCÜNÜN GELİŞTİRİLMESİNE İHTİYAÇ VAR


Ülkemizde son yıllarda elde edilen bütün kazanımlara rağmen, işsizlik, yoksulluk, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklılıkları bugün de önemli bir sorun olarak varlığını sürdürdüğüne işaret eden Ziraat Yüksek Mühendisi Müslüm Coşkun, geri kalmış bölgelerimizin kaynak ve potansiyellerinin harekete geçirilerek istihdam düzeylerinin arttırılması, işsizliğin azaltılması ve rekabet güçlerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Coşkun, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu ihtiyacın karşılanması için atılabilecek çeşitli ekonomik, sosyal ve siyasal adımlar söz konusudur. Bu tedbirlerin yanında, yönetime halkın ve temsilcilerinin katılımını arttıracak ve kamu ve özel sektör ile sivil toplumun ortak girişim alanlarını geliştirecek kurumsal yapılar oluşturulmalıdır.

Bu kurumsal yapı ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkemizde 26 bölgede “Kalkınma Ajansları” kurulmuştur. Bu ajanslardan biri de, Diyarbakır-Şanlıurfa Bölgesi’nde faaliyet göstermek üzere kurulan Karacadağ Kalkınma Ajansı’dır.


Kalkınma ajansları; Bölgelerin potansiyellerinin tespiti ile harekete geçirilmesinde yeni bir yönetişim mekanizması sunmaktadır.Bu yönetişim mekanizmasının en önemli organı, Kalkınma Kurulumuzdur. Bölgemizdeki kamu ve özel sektör, üniversiteler, yerel yönetimler ve STK’ların temsilcilerinden oluşan Kalkınma Kurulumuz;
“Bölgenin Ortak Akıl Platformu” olarak değerlendirilebilir.”


YATIRIMA 83 MİLYON TL


2010 ve 2011 yıllarında uygulamaya koyduğu mali destek programları çerçevesinde Karacadağ Kalkınma Ajansının yaklaşık 43 milyon TL hibe verdiğini, proje sahiplerinin de yaklaşık 40 milyon TL eş finansman katkısında bulunduğunu hatırlatan Kalkınma Kurulu Başkanvekili Zir. Yük. Müh. Müslüm Coşkun, ajansın 2 yılda yaklaşık 83 milyon TL’nin yatırıma yönlendirilmesini sağladığını belirtti.


Hibe destekleri verilen projelerin uygulanmasına yönelik etkin izleme ve değerlendirme faaliyetlerinin Ajans uzmanları tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Coşkun, konuşmasına şöyle devam etti: “Ajansımıza bağlı olarak kurulan Diyarbakır ve Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisleri, bölgemizin iş ve yatırım olanaklarının tanıtılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi, yatırımın önündeki engellerin azaltılması ve yatırımcılara ücretsiz danışmanlık desteği verilmesi çalışmaları devam etmektedir.Önceki toplantılarımızda da tavsiye edildiği gibi, Kalkınma Kurulu ile Yönetim Kurulu arasında işbirliğini arttırmak amacıyla, Kalkınma Kurulu Başkanının Yönetim Kurulu üyesi olmasına ilişkin hazırlık çalışmaları Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Ancak, hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname onaylanmamıştır. TBMM’nin önümüzdeki çalışma döneminde kanunda gerekli değişikliğin yapılmasını ümit ediyoruz.”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık