Ana Sayfa Urfa Haberleri KOBANİ'DE SON DURUM: "IŞİD, KOBANİ’DEN GERİ ÇEKİLDİ!"

KOBANİ'DE SON DURUM: "IŞİD, KOBANİ’DEN GERİ ÇEKİLDİ!"

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi'nin karşısında olan Suriye'nin Kobani kentinde 33 gündür IŞİD militanları ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Ancak çatışmalar, son günlerde ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin hava bombardımanının ardından şiddetini azalttı. Aralıklarla çatışmaların sürdüğü Kobani'de, YPG'nin savunması ve bombardımanlarla darbe alan IŞİD militanlarının kısmen geri çekildikleri bildirildi.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2014 Cumartesi 12:40
KOBANİ'DE SON DURUM:

Türkiye sınırındaki Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus ile Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Telabyad'ı ele geçiren IŞİD militanları, geçen 14 Eylül günü bu iki ilçe arasındaki Kobani'de de kontrolü sağlamak için saldırı başlattı. IŞİD militanlarının saldırılarının ardından güzergah üzerindeki köylerde ve Kobani merkezinde yaşayan çoğunluğu Kürt yaklaşık 200 bin Suriyeli sınırı aşarak Türkiye'ye geçti. Kısa sürede Kobani'ye ulaşan IŞİD militanları ise YPG güçlerinin savunduğu ilçeye doğu, batı ve güney cephelerinden saldırmaya başladı.

SINIRDAKİ 3 MAHALLEYİ BOŞALTTI

IŞİD militanları YPG güçlerinin savunduğu Kobani'yi önce havan ve tank atışlarıyla vurdu, ardından sokaklarda göğüs göğse çarpışmaya başladı.

Sokak savaşları sırasında ateşlenen havan ve uzun namlulu tüfeklerin mermilerinin Türkiye tarafına gelmesi ve 4 kişinin yaralanmasının ardından sınır hattında bulunan Suruç'un 3 mahallesi güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı.

HAVA OPERASYONLARI YOĞUNLAŞTI

IŞİD militanlarının saldırısının ardından ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları Kobani semalarında görülmeye başladı. İlk zamanlar günde birkaç kez IŞİD mevzilerini hedef alan savaş uçakları, son günlerde ise daha fazla sayıda bombardıman yapmaya başladı. Bombardımana rağmen IŞİD militanları Kobani merkezine yönelik saldırısını sürdürdü. Sokaklarda devam eden çatışmalar, sınırın Türkiye tarafında tedirginliği sürdürdü.

Son günlerde ise savaş uçakları günde ortalama 20 civarında bombardıman yapmaya başladı. Savaş uçaklarının etkili bombardımanı sonrası IŞİD hem militanlarını, hem de mevzilerini kaybetti.

IŞİD KISMEN GERİ ÇEKİLDİ

Etkili hava bombardımanı ile darbe alan IŞİD militanları, ilerleyişini durdurdu ve kısmen bulundukları bölgeden geri çekilmeye başladı. IŞİD militanları kendilerine göre daha güvenli olduğunu öngördükleri ve ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktaki bölgelere çekildi.

Geri çekilme ile sokak savaşları sona ererken, IŞİD militanları daha önce olduğu gibi Kobani ilçe merkezindeki YPG karargahları ile destek ve yardım gelmesini engellemek için ele geçirmek istediği sınır kapısının bulunduğu bölgeye sıkça havan mermesi atmaya başladı.

ARALIKLARLA ÇATIŞMALAR VAR

Hava bombardımanı sonrası IŞİD militanlarının geri çekilmesi ile daha rahat hareket alanı bulan YPG güçleri ise savunma pozisyonundan saldırı pozisyonuna geçti. Kobani'deki birçok binaya keskin nişancılarını yerleştiren YPG güçleri, IŞİD militanlarının terk ettiği mevzilere konuşlanarak ilçe merkezinin 1 kilometre dışında yeni barikatlar oluşturdu.

 

IŞİD militanlarının ilçe merkezine gidebileceği yollara tuzaklama yapan YPG güçleri, aynı zamanda araçlarla geçişi engellemek için de hendekler kazdı. IŞİD'in geri çekilmesi ile sokak savaşlarının son bulduğu Kobani'de, aralıklarla çatışmalar oluyor ve zaman zaman patlama sesleri duyuluyor.

KOBANİ'DE BİRÇOK BİNA YIKILDI

Bir ayı aşkın süredir çatışmaların sürdüğü Kobani'de, tank ve havanlara bir çok bina da hedef oldu. Türkiye sınırına yakın noktadaki birçok binanın tamamen ya da kısmen yıkıldığı görülürken; sokaklarında kimsenin bulunmadığı Kobani'de halen YPG güçlerinin zaman zaman kamyonetlerle cephelere mühimmat taşımayı sürdürüyor.

SINIRDA GÜVENLİK HAD SAFHADA

Sınırın Türkiye tarafında ise güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Suriye'yi gören hakim tepelere tank, obüs ve hava savunma sistemlerini konuşlandıran güvenlik güçleri, sınır hattına kimsenin yaklaşmasına ise izin vermiyor.

Bu arada Suriye'deki çatışmalarda yaralanan ve hayati tehlikesi bulunan yaralılar ise Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçirilerek tedavi için ambulanslarla Suruç Devlet Hastanesi'ne götürülüyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star