Ana Sayfa Ekonomi "KOBİ Danışmanlığı" Uygulaması Geliyor

"KOBİ Danışmanlığı" Uygulaması Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, KOBİ'lerin belgelendirilmiş kişilerden danışmanlık hizmeti alacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2013 Çarşamba 09:27
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,  yaptığı açıklamada “Yeni uygulamayla birlikte, artık her isteyen ben 'KOBİ Danışmanıyım' diye hizmet sunamayacak. KOBİ'lerimizin nitelikli danışmanlardan hizmet alması sağlanmış olacak" ifadelerini kullandı. KOBİ'lere, rekabet güçlerini artıracak, büyümeleri için yol gösterecek, yeni pazarlara açılmasını sağlayacak taktikler verecek, karşılaştıkları sorunlar karşısında çözüm önerileri sunacak olan KOBİ Danışmanlarının bir anlamda aile hekimleri gibi çalışacağını belirten Bakan Ergün; “Artık önüne gelen, ''Ben KOBİ danışmanıyım, Gel sana danışmanlık hizmeti vereyim'' diyemeyecek. Kimin ne hizmeti verdiği belli değil. Birçok insan küçük-orta boy işletmeyi,  KOBİ’leri peşlerine takıyor,  doğru-yanlış birtakım bilgilerle onları yönlendiriyor. Yanlış istikamete de yönlendirenler var, bilmiyoruz.  Şimdi tüm bu sorunların önüne geçmek için KOSGEB’e bir görev yükledik. Mesleki Yeterlilik Kurumuyla birlikte çalışılıyor. KOBİ’ler bundan sonra belgelendirilmiş danışmanlardan ve bu danışmanlarla çalışan danışmanlık şirketlerinden hizmet alacaklar. Yani, KOSGEB’in oluşturacağı altyapı çerçevesinde belgelendirilecek danışmanlardan danışmanlık alan KOBİ’lere destek verilecek. Yok,  kendi başına benim desteğe ihtiyacım yok, canımın istediği yerden alırım diyorsa, ona diyecek sözümüz yok. KOBİ’ler danışmanlık hizmeti alsınlar, yollarını daha net olarak görsünler, önlerinde ne engeller var, hangi destekler var, işlerini nasıl daha iyi yürütebilirler, bunları bilsinler diye o destek modellerini KOSGEB vasıtasıyla bir destek modeli olarak kurguladık. Yakında KOSGEB’in yürüttüğü çalışmalarla altyapısı oluşturulan belgelendirme süreciyle KOBİ’lere başka bir katkı sağlanacaktır.’’ dedi. Bakan Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bundan sonra kimin ne hizmeti verdiğinin belli olacağını ifade ederek şöyle konuştu: “Mevcut uygulamada özel danışmanlık kuruluşları, üniversiteler, bazı kamu kurum kuruluşları ve meslek kuruluşları tarafından verilen bu danışmanlık hizmeti kapsamında ‘danışman’da aranacak nitelikleri tanımlanmıyordu. Yeni uygulama ile KOBİ Danışmanının yapması gereken iş ve bu işi yapacak danışmanda aranacak nitelikler belirlenecektir. KOBİ’lerimiz, KOSGEB aracılığıyla birçok destek programında danışmanlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Aynı zamanda KOBİ’lere yönelik danışmanlık hizmetlerini de KOSGEB aracılığıyla destekliyoruz. KOSGEB’in Mesleki Yeterlilik Kurumuyla birlikte yaptığı çalışma kapsamında;
  • KOBİ’lere sunduğu danışmanlık hizmetinin hazırlık sürecini yürüten,
  • KOBİ’lerin mevcut durumunu analiz ederek sorun alanlarını tespit eden,
  • Değişim ve/veya iyileştirme alanları için gerekli uygulama süreçlerini geliştiren ve yürüten,
  • Yönlendirme ve tavsiyede bulunan,
  • Sunduğu hizmetin sürdürülebilirliğini sağlayan,
  • Müşteri ilişkilerini yürüten,
  • Çalışmalarını iş sağlığı ve güvenliği, çevre vb. hususlara ilişkin önlemleri alarak sürdüren ve
  • Mesleki gelişimine ilişkin faaliyetlerde bulunan
nitelikli kişi olarak tanımlanan ve meslek profili oluşturulan “KOBİ Danışmanı”na ilişkin Ulusal Meslek Standardı Taslağı, ilgili tarafların görüşlerine sunulmuştur.  Tarafların görüşünün alınmasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Böylece KOBİ’lerin yeterlilikleri belgelendirilmiş nitelikli danışmanlardan hizmet alması sağlanırken, KOBİ’lere yönelik destek ve hizmetlerin de etkinliği arttırılmış olacaktır. Dolayısıyla, ulusal anlamda ekonomiye önemli geri dönüşümler sağlanacak ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaya yönelik sağlıklı bir yapı oluşturulmuş olacaktır. Artık her isteyen ben ‘KOBİ danışmanıyım’ diye hizmet sunamayacak. KOBİ’lerimizin nitelikli danışmanlardan hizmet alması sağlanacaktır.’’ dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz ATO Başkanı belli oldu.

ATO Başkanı belli oldu.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık