Ana Sayfa Ekonomi KONUT ALACAKLARI DOLANDIRDILAR

KONUT ALACAKLARI DOLANDIRDILAR

'Kira öder gibi ev sahibi olacaksınız' vaadi ile senet imzalattıkları 219 kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla haklarında dava açılan Uludağ İnşaat'ın yöneticilerinin yargılanmasında karar çıktı.

Giriş Tarihi: 14 Mart 2016 Pazartesi 18:58
KONUT ALACAKLARI DOLANDIRDILAR

Bursa'da, 'Kira öder gibi ev sahibi olacaksınız' vaadi ile senet imzalattıkları 219 kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla haklarında Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılan Uludağ İnşaat'ın yöneticilerinin yargılanmasında karar çıktı. Mahkeme heyeti, suçlarını sabit gördüğü 5 sanığa ceza yağdırdı.


Bursa'da, konut yapma vaadi ile 219 kişiye senet imzalatıp daha sonra bu kişileri dolandırdığı öne sürülen Uludağ İnşaat'ın yöneticileri Ahmet Toğrul, Rukiye Toğrul, Mehmet Kahraman, Ahmet Kahraman, Ali Şehan'ın da aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında, savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Yapılan savcılık soruşturması sonuncu bu sanıklar hakkında Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'dolandırıcılık' suçundan 3-7 yıl arası hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanıklar katıldıkları duruşmada yöneltilen suçlamaları kabul etmeyip beraatlerini istedi. Karar aşamasına gelen yargılamaya bugün devam edildi.


Mahkeme heyeti firmanın, müşteki alıcılar ile imzalanan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinde yer alan 'imece usulü' olarak belirledikleri yöntemle daha eylemin başlangıcından itibaren sanıkların dolandırıcılık kastıyla hareket ettiklerini gerekçe gösterip ceza yağdırdı. Mahkeme heyeti 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan Ahmet Toğrul'a 219 kişiye yönelik toplam 657 yıl hapis, 876 bin lira para cezası verdi. Rukiye Toğrul'a 654 yıl hapis, 872 bin lira para cezası veren mahkeme, 'dolandırıcılığa iştirak' suçundan Ahmet Kahrama'a 324 yıl hapis, 432 bin lira para, Mehmet Kahraman'a 321 yıl hapis, 428 bin lira, Ali Şehan'a 322 yıl 6 ay hapis, 430 bin lira para cezası verdi. Mahkeme heyeti, ayrıca tutuksuz yargılanan bu 5 sanık hakkında tutuklama kararı çıkardı. Diğer 5 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.


Kararın ardından Adliye önünde yağmur altında açıklama yapan mağdurların avukatı Ali Rıza Ataer, "2009'dan beri devam eden dava sonuçlandı. Uludağ İnşaat mağdurlarının gayretleriyle mahkeme heyeti sanıklara cezayı verdi. Hapis cezası alan sanıklar hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Herhangi bir yerde yakalandıkları an mahkeme kararıyla hapse girecekler. Mağdurların yaklaşık 80-85 milyon alacağı iflas kaydı var" dedi.


Mağdurlardan Nihal Bulur ise "Bizler 2009 yılından beridir uğraşıyoruz. Yıllardır mahkemelerdeyiz. Sonunda cezalandırılmasına karar verildi. Allah'tan umudumuzu kesmiyoruz. İnşallah paralarımızı da alacağız" dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Kurumsal

İçerikYukarı Çık