Ana Sayfa Urfa Haberleri KÖPRÜ GECE GÜZEL AMA KÖPRÜNÜN ALTINDAN GEÇEN SU ÇİRKİN

KÖPRÜ GECE GÜZEL AMA KÖPRÜNÜN ALTINDAN GEÇEN SU ÇİRKİN

Jüstinyen Su Kemeri gece ışıklandırmasıyla bölgeye farklı bir hava katıyor.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2015 Cumartesi 11:49
KÖPRÜ GECE GÜZEL AMA KÖPRÜNÜN ALTINDAN GEÇEN SU ÇİRKİN

Tarihi kentte yaklaşık bin 500 yıl önce Bizans İmparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilen ve vatandaşın altından temiz su akmasını talep ettiği Jüstinyen Su Kemeri gece ışıklandırmasıyla bölgeye farklı bir hava katıyor.

Samsat Köprüsü ile Millet Köprüsü arasında yer alan Jüstinyen Su Kemeri, Samsat Meydanının açılması ile yeniden ayağa kalktı.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında tarihi kemer aslına uygun olarak restorasyon edildikten sonra tekrar gün yüzüne çıkarıldı.

Çalışmalar kapsamında kemerin surları ışıklandırıldı. Tarihi taşların yapısını daha canlı gösteren ışıkların kullanıldığı alan geceleri tarihi kentin güzelliğini ön plana çıkarıyor.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Seyfettin Gencer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu eserin bölgede tek olduğunu söyledi.

Jüstinyen Su Kemeri'nin tarihi kentin dokusuna ayrı bir hava kattığını belirten Gencer, projenin tamamlanmasının ardından Jüstinyen Su Kemeri'nin bölgenin en prestijli yeri haline geleceğini ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star