Ana Sayfa Urfa Haberleri KORUMA ALTINDAKİ CEYLANLAR ÇOĞALIYOR

KORUMA ALTINDAKİ CEYLANLAR ÇOĞALIYOR

Ceylanpınar ilçesinde koruma altında bulunan ceylanların sayısı 900'ü aştı. Yeni doğumlarla sayının 1000'i geçmesi bekleniyor.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2012 Çarşamba 11:35
KORUMA ALTINDAKİ CEYLANLAR ÇOĞALIYOR
Suriye sınırında yer alan ilçeye adını da veren ceylanlar, 35 yıl önce nesilleri tükenme tehlikesi altında olduğu için Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nce koruma altına alındı.

Özel olarak hazırlanan alanlarda koruma altında tutulan ceylanların sayısının şu an itibariyle 900'ü aştığı belirtildi. Nisan ayından itibaren üreme dönemine giren ceylanların sayısının yeni doğumlarla birlikte 1000'i aşması bekleniyor.


Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü'ndeki ceylanların bir kısmı koruma altında tutulurken neslin devamını sağlamak amacıyla bir kısmı da satılıyor.-''Özel alanlarda korunuyor''Ceylanpınar Tarım İşletme Müdür Yardımcısı Ahmet Tuncer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koruma altındaki ceylanları özenle yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.


Ceylanların bakımı için özel bir ekibin görev yaptığını ifade eden Tuncer, bir dönem bölgede doğal ortamda yaşayan ceylanların neslini tükenme tehlikesinden kurtarmak için yoğun çaba harcadıklarını dile getirdi.


Üreme döneminde olan ceylanların bu ayın sonuna kadar doğumlarını tamamlayacağını aktaran Tuncer, ''Şu anda net bir şey söylemek zor ama doğum döneminin ardından sayının 1000'i aşacağını tahmin ediyoruz. Etrafı tel örgülerle çevrili alanlarda korunan ceylanların yeniden doğal ortamda yaşamaları en büyük hedefimiz'' diye konuştu. 


AA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star