Ana Sayfa Urfa Haberleri Köylüler Eşek Sırtında Su Taşıyor

Köylüler Eşek Sırtında Su Taşıyor

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, Karahisar Köyü sakinleri köylerinde su bulunmadığı için her gün 1 kilometre uzaklıktaki göletten eşekle su taşıyor. Her gün en az 4 kez 1 kilometre uzaklıktaki göletten su taşıyan kadın ve çocuklar, yaşadıkları çilenin son bulmasını istiyor.

Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2013 Pazartesi 04:01
Köylüler Eşek Sırtında Su Taşıyor

Siverek'te 18 kilometre uzaklıktaki 200 nüfuslu Karahisar Köyü'nde, içme suyu ihtiyacının karşılanması için birçok kez köy ve yakın çevresinde sondaj çalışması yapıldı ama sonuca ulaşılamadı. Sondaj çalışmalarında su bulunamayınca köylüler su ihtiyaçlarını karşılamak için her gün 1 kilometre uzaklıkta bulunan gölete gidiyor. Eşeklerle kuyuya giden kadın ve çocuklar, sağlıklı olmadığını ifade ettikleri suları yanlarındaki bidonlarına doldurarak evlerine taşıyor. Her gün su taşıma çilesi yaşadıklarını anlatan köylü kadınlar, yetkililerin sorunlarını çözmesini istiyor. Eşek sırtında köye su taşıyan kadınlar, susuzluğun bedelini kendilerinin ödediğini söyledi.

Köy Muhtarı Mehmet İksamur ise, şöyle konuştu:

"İçme suyu ihtiyacımızı bizden 6 kilometre uzakta bulunan Kayalar Köyü'nden karşılamaya çalışıyoruz. İçme suyu dışında günlük temizlik ihtiyaçlarımızda ise köyün 1 kilometre uzağında bulunan yapay göletten eşeklerle suyu getirerek kullanıyoruz. Kış aylarında gölette biriken suları kullanarak, banyo, çamaşır ve bulaşık ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 21'inci yüzyılda olmamıza rağmen eşeklerle su taşıyoruz. Buradaki su bitince rezil olacağız, yetkililerden su sorunumuzun çözülmesini istiyoruz."

"TEMİZ BANYO YAPMAK İSTİYORUZ"

Eşeklerle her gün en az 4 kez su taşımak zorunda kaldıklarını belirten köylü kadın ve çocuklar, tek dileklerinin temiz banyo yapmak olduğunu söyledi. Köylüler, "Tek dileğimiz temiz suyla banyo yapmak. Hergün eşeklerle su çekmek kalıyoruz. Bizde insanız bu su oldukça kirli bununla temizlik yapıp banyo yapmak zorunda kalıyoruz" diye konuştu.

KAYMAKAM ERKAL: SU BULMAYA ÇALIŞIYORUZ

Siverek Kaymakamı Hamza Erkal, 30 köyde su sorunu olduğuna değinerek, çalışmaların sürdüğünü söyledi.Kaymakam Erkal, şunları söyledi:

"Söz konusu köyde geçtiğimiz yıllarda sondaj çalışması yapıldı. Ama su bulunamadı. İlçe genelinde 66 köyümüzde su sıkıntısı yaşanıyordu. Sondaj çalışmaları sonucunda 36 köyümüz suya kavuştu. Ancak elimizde bir tane sondaj makinesı bulunuyor, imkanlarımız dahilinde sırayla köylerimize su bulmaya çalışıyoruz. Karahisar Köyü ile birlikte halen 30 köyümüzde su sorunu bulunuyor. Fakat su bulma çalışmalarımızı devam ediyor."

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık