Ana Sayfa Urfa Haberleri KOYUNCU: “KENDİMİZİ ENGELLİLERİN YERİNE KOYMAMIZ GEREKİR”

KOYUNCU: “KENDİMİZİ ENGELLİLERİN YERİNE KOYMAMIZ GEREKİR”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Özel Yaşam Yolu Bakım Merkezi ziyaret edildi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2013 Perşembe 04:57
KOYUNCU: “KENDİMİZİ ENGELLİLERİN YERİNE KOYMAMIZ GEREKİR”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürü Osman Koyuncu, özürlülerin ve ailelerinin bilinçlendirilmesine yönelik bilgi paylaşımı için gerekli olanakların sağlandığını ifade ederek, “Özürlülerin etkin tıbbi bakım hizmetinin devlet tarafından güvence altına alınması sağlanmış, özürlülerin kendi kendine yeterli ve işlevsel bireyler haline gelebilmesi konusunda oldukça iyi düzeylere ulaşılmış ve bu düzeyin korunması için rehabilitasyon programları ve kurumları artırılmış özellikle araç ve gereçlerinin temin edilmesine öncelik verilmiştir. Bu anlamda geliştirilmeye devam edilen sağlık, rehabilitasyon, eğitim, sosyal güvenlik ve istihdam konularındaki politikalarla özürlülerin topluma başarılı bir şekilde entegre olmasını sağlanmaya başlanmıştır” dedi.

EN BÜYÜK GÖREV HEKİMLERDE

Özürlülüğün önlenmesi, özürlü kişilerin sağlık sorunlarına çözüm üretilmesi ve rehabilitasyon programlarının başarı ile gerçekleştirilmesi noktasında en büyük görevin hekimlere düştüğünü söyleyen Şanlıurfa Halk Müdürü Osman Koyuncu konuşmasına şöyle devam etti:

“Koruyucu önlemler konusunda ailelerin bilgilendirilmesi, yeni doğan çocukların gelişiminin incelenmesi, genetik ve psikolojik danışmanlık verilmesi, genetik tanı merkezlerinde konuya hakim personelin istihdamı, rehabilitasyon hizmetlerinin özürlü bireylerin yaşam boyu gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak planlanması da büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda sadece özürlülere hizmet götüren kamu kuruluşlarının değil gönüllü sivil toplum örgütlerinin geliştirilip, güçlendirilmesine de önem verilmelidir. Özürlülere götürülecek hizmetlerdeki genel prensibimiz; kurumsal hizmetlerin korunup geliştirilmesidir. Yetişkin bireyler olarak özürlülerin sorunlarını önemseyip, gerekli ve çağdaş hizmet modellerinin geliştirilmesi ve özürlünün tüketen değil, üreten ve bağımsız yaşayabilen insanlar haline getirilebilmesi için onlara sahip çıkmamız gerekmektedir.”

Toplumda yaşayan bireylerin empati kurarak, kendilerini özürlülerin yerine koymasını isteyen Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürü Osman Koyuncu, “Kendimizi onların yerine koyup, onlar gibi düşünmemiz gerekir. Bunun için özürlülerimizin daha rahat yaşayabileceği bir dünya kurmak için elimizden geleni yapmalıyız. Bu vesileyle bu sorunu yaşayan tüm vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtir saygı ve sevgilerimizi sunarım” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık