Ana Sayfa Ekonomi "Küçük ölçekli işletmeler KOSGEB hibelerden yeterince yararlanacak"

"Küçük ölçekli işletmeler KOSGEB hibelerden yeterince yararlanacak"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, küçük ölçekli işletmelerin KOSGEB kredilerinden yeterince yararlanamadığını, hükümetin de bu konuda hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri aldığını belirtti.

Giriş Tarihi: 18 Şubat 2012 Cumartesi 23:08
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, küçük ölçekli işletmelerin KOSGEB kredilerinden yeterince yararlanamadığını, hükümetin de bu konuda hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri aldığını belirterek, ''Hazine Müsteşarlığı ve KOSGEB'in ortak çalışması oldu. Bu çalışma bugün itibarıyla Bakanlar Kurulu imzasından çıkarak Resmi Gazetede yayınlandı. Bu kararla, özellikle küçük işletmelerin Kredi Garanti Fonu'ndan daha elverişli koşullarda yararlanmasının önü açıldı'' dedi.

Deprem Sonrası Kalkınma Programı Genişletilmiş Toplantısı'na katılmak üzere Van'a gelen Bakan Yılmaz, Ferit Melen Havaalanında Vali Münir Karaloğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Buradan Rescate Otel'e geçen Yılmaz, ilk olarak Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Bakan Yılmaz, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, Van ve çevre illerinin deprem sonrası yeniden ekonomik kalkınması ve canlanması açısında nelerin yapıldığı veya yapılması gerektiğini istişare edeceklerini bildirdi.

Bakan Yılmaz, deprem sonrası vergi ve prim borçlarının ertelenme kararı alındığını, küçük ve orta ölçekli işletmelere KOSGEB'in kredi desteği olduğunu söyledi. Küçük ölçekli işletmelerin KOSGEB kredisinden yeterince yararlanamadığı konusunda bazı tespitlerin olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bugün bu konuda bir müjde vermek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımız burada bir çalışma yapmışlardı. Önemli sorunlardan bir tanesi olarak küçük işletmelerin yeterince KOSGEB kredilerin faydalanmamasıydı. Hükümetimiz bu konuda hızlı bir şekilde gerekli tedbirleri aldı. Hazine Müsteşarlığı ve KOSGEB'in ortak çalışması oldu. Bu çalışma bugün itibariyle Bakanlar Kurulu imzasından çıkarak resmi gazetede yayınlandı. Bu kararla birlike özellikle küçük işletmelerin Kredi Garanti Fonu daha elverişli koşullarda yararlanmasının önü açıldı. Bugüne kadar 502 işletmemiz 100 bin liralık, 405 işletme ise 30 bin liralık krediden yararlanmış. Toplam 62 milyonluk bir kredi kullanılmış. Bu iyileştirme şartlarıyla birlikte önümüzdeki günlerde daha çok kredi kullanılacak. Talimatlarıyla bu konudaki kararın hızlı bir şekilde çıkmasını sağlayan Başbakanımıza teşekkür ediyorum.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık